Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Op. Dr. Erdem Can Yardımcı

sıkça Sorulan Sorular

Obezite Cerrahisi öncesi veya sonrası hastalarımız tarafından sık sorulan soruları ve cevapları aşağıda inceleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Tüp mide ameliyatı gerekli midir?
Tüp mide ameliyatı diyet ve egzersizin sonuç vermediği durumlarda obez kişilerin daha sağlıklı ve kaliteli yaşaması için gereklidir. Aynı zamanda obezitenin ölümcül risklerinin tedavisinde de önemlidir.
Tüp mide ameliyatı kilo vermede neden etkilidir?
Tüp mide ameliyatı ile midenin büyük bir kısmı alındığı için kişi çok daha az yemek yer ve erkenden doyar. Bu da kişinin hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlar.
Tüp mide ameliyatı kimlere yapılır?
Tüp mide ameliyatı belli bir kilonun üzerinde uygulanır. Bu hesaplamada boy ölçüsü ve kilo birlikte değerlendirilir. Ayrıca şeker hastalığı tansiyon gibi diğer yandaş hastalıklar da değerlendirmede etkilidir. Bu konuda kişiye özel değerlendirme yapmak gerekir.
Tüp mide ameliyatı ne kadar sürer?
Tüp mide ameliyatları ortalama 45 dakika sürer.
Tüp mide ameliyatının riskleri nelerdir?
Tüp mide ameliyatı düşük-orta riskli bir ameliyattır. Tüp mide ameliyatında her ameliyatta olduğu gibi komplikasyonlar yaşanabilir. Tüp mide ameliyatından sonra görülebilen en ciddi komplikasyon midenin kalan kısmından karın boşluğuna sızma-kaçak oluşmasıdır. Erken dönemde kesilen mide hattından mide içine veya karın içine kanama ihtimali az da olsa vardır. Yine ameliyat sonrası tromboemboli, akciğer enfeksiyonu ve yara yeri enfeksiyonu oluşabilecek diğer risklerdir. İlk 1 aylık süreçte vitamin ve mineral eksikleri görülebilmektedir.
Tüp mide ameliyatı sonrası ağrı olur mu?
Laporoskopik (kapalı) bir ameliyat olmasından dolayı yaşam kalitesini düşürecek seviyede bir ağrı olmaz. Ameliyat sonrası ilk 6-8 saat hafif ve orta şiddette ağrı gözlemlenmesi normaldir; ancak laparoskopik işlemlerde ağrı minimal düzeydedir.
Endoskopik Mide Balonu Nedir?
Endoskopik Mide Balonu obezite tedavisinde veya obezite sınırında aşırı kilolu kişilerin kilo vermesi amacıyla dünyada yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Ameliyat gerektirmez. Silikon malzemeden yapılmış balon endoskopik yöntemlerle veya sadece su ile yutularak mide de steril su ile şişirilir. Balon midede kaldığı süre boyunca yer kaplayarak mide hacmini küçültür ve sürekli tokluk sağlar. Gıdaların alım miktarı ve geçişli azaltılarak kişinin kilo vermesini sağlar.
Mide Balonu vücuduma zararlı mıdır?
Gastrik balon olarak da adlandırılan mide balonu mide ortamından etkilenmeyecek malzemeden üretilmiştir. Ancak yapılan çalışmalarda %2 oranında ülser görülmektedir. Bu oran elipse balonda tespit edilmemiştir.
Balon Mideye nasıl yerleştirilir?
Mide balonları uzman hekimler tarafından hastane şartlarında, hafif sedasyon altında (hafif anestezi), endoskopi ile ağızdan ve yemek borusundan sönük halde mideye yerleştirilir. Daha sonra mide içinde kateteri ile steril mavi sıvı doldurularak şişirilir. Katater çekildikten sonra yerleştirme işlemi tamamlanmış olur. Yutulabilir Mide balonu ise anestezi ve endoskopi gerektirmez. Klinik ortamında kapsülü yutulur. Midede uygun pozisyonda olduğu röntgen ile kontrol edildikten sonra özel sıvısı ile şişirilir.
Mide Balonu ile ne kadar kilo verilebilir?
Yaklaşık 4 ayda hastalar vücut ağırlıklarının %10-15 ini kaybederler. İlerleyen süreçte kilo vermeye devam ederler. Yapılan çalışmalarla kilo vermenin en etkili olduğu dönemin ilk 6 aylık dönem olduğu belirlenmiştir.
Mide Balonu kimlere uygulanır?
Vücut kitle indeksi 27 ve üzeri olanlar, 18-70 yaş arası daha önce obezite ameliyatı geçirmemiş bireylere uygulanabilir. Ayrıca mide balonu anestezi alması sakıncalı hastalığı olanlara (yutulabilir mide balonu) cerrahi operasyon yaptırmak istemeyenlere alternatif tedavi yöntemidir. Ancak mide balonu ile kaybedilen kiloların gelecekte tekrar alınmaması için kişinin balonla birlikte gelecekte de sürdüreceği beslenme ve yaşam tarzını değiştirip koruması çok önemlidir.
Gastric Bypass Ameliyatı Benim İçin Uygun Ameliyat mı?
Gastric Bypass ameliyatı VKİ 35 den fazla olan , şeker hastalığı bulunan yada şekerli gıdalarla , alkolle, kolayla yada yüksek kalorili atıştırmalıklarla beslenen hastalar için daha uygun bir ameliyatdır.
Gastric Bypass Ameliyatı Ne Kadar Sürer?
Gastric Bypass ameliyatları genellikle 80-120 dk kadar sürmektedir. Hastanın ameliyata hazırlanması ve uyutulması 20-25 dk ve hastanın ameliyatdan sonra uydandırılması da 20-25 dk kadar sürmektedir.
Gastric Bypass Ameliyatının Avantajları Nelerdir?
Laparoskopik olarak yapılabilir, böylelikle yara iyleşmesi daha hızlı olmakta ,ağrı daha az olmakta, hastanede kalış süresi kısalmaktadır. Midenin kapasitesi küçültülür ve bağırsaklardaki emilim bir miktar bozulur hastalar daha çabuk doyarken aldıkları besinlerin kalorilerinide %30 oranında eksik alarak daha hızlı zayıflarlar Ghrelin (açlık hormonu) üretilen midenin fundus bölgesi bloke edildiğinden iştah da azalmış olur ve hastalar daha az acıkır . Yüksek kilolu hastalarda laproskopik olarak uygulanabilen bir ameliyat olduğundan daha az yara , daha az akciğer sorunu , daha az ağrı ve daha hızlı iyileşme sunar. Revize edilebilir ve geri dönüşü vardır.
Gastric Bypass Ameliyatından Sonra Ne Kadar Kilo Verebilirim?
Gastric Bypass ameliyatından sonrası 1-2 yıllık dönemde fazla kilolarının %50-100 oranında verebilmeleri mümkündür. Kilo vermedeki başarı hastanın ameliyat sonrası diyet ve egzersiz programına uyması ile doğru orantılıdır. Gastric Bypass ameliyatından sonra 120 kg ile ameliyata girmiş bir hastanın 50-60 kg arasında kilo vermesi mümkündür.
Sirpi Contact Form Img
Didn't find the answer?

    '
    Whatsapp
    💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
    Merhaba ,
    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?