Antalya Mide Balonu

Antalya Mide Balonu

antalya mide balonu

Antalya mide balonu, obezite tedavisinde kullanılan yaygın yöntemlerden biridir. Cerrahi bir yöntem olmaması, mide balonu uygulamasının daha risksiz olmasını sağlar. Bu prosedür ile birlikte diyet ve egzersize dikkate edenler, hızlı bir şekilde kilo verebilmektedir.

Mide balonu, ağız yolu ile mideye bir balon yerleştirilmesi ve böylece midenin hacminin küçültülmesini sağlayan bir prosedürdür. Kendi içerisinde farklı çeşitleri olsa da, bu prosedürün çalışma şekli genel itibariyle benzerdir.

Mide Balonu 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Antalya mide balonu sayesinde hastalar, daha az gıda ile tokluk hissine ulaşabilmektedir. Bu sayede alınan kalori miktarı azalmakta ve hastalar hızlı bir şekilde kilo vermeye başlamaktadır. Ne kadar kilo verileceği, hastanın mevcut ağırlığı, yaptığı diyet ve egzersize bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Doktorunun talimatlarını dinleyen, diyet ve egzersiz programına dikkat eden hastalar, prosedürden sonraki ilk ayda 5-9 kilo verebilmektedir. Bazı hastalarda bu miktar biraz daha fazla olabilmektedir.

tüp mide ameliyatı sonrası beslenme

Mide Balonu İçin Kaç Kilo Olmak Gerekir?

Obezite tedavisi için geliştirilen mide balonu için belirli bir kilo şartı yoktur. Cerrahi bir yöntem olmadığından dolayı uygulanma şartları çok daha esnektir. Burada esas olan hasta ile doktorun birlikte karar vermesidir.

Obezite tedavisi için kullanılan cerrahi yöntemlerde hastaların beden kitle indeksinin 35 olması istenmektedir. Mide balonunda ise beden kitle indeksi 30 ve üzerinde olan uygun aday olarak kabul edilir. Ayrıca beden kitle indeksi 25 ile 30 arasında olanlara da yapılacak detaylı değerlendirme sonrasında mide balonu tedavisi uygulanabilir.

Devlette Mide Balonu Var Mı?

Devlet hastanelerinde mide balonu takılabilmektedir. Ancak her devlet hastanesinde bu uygulamanın olmadığının bilinmesi gerekir. teknik donanımın ve işlemi gerçekleştirecek hekim olduğu hastanelerin haricindeki devlet kurumlarında mide balonu tedavisi yoktur.

Devlette bu tedaviyi olabilmek için hastaların beden kitle indekslerinin 40 ve üzerinde olması gerekir. Temel şart olarak bu belirlenmiştir. Bu şartı sağlamayanlara ilgili tedavi uygulanmamakta veya ücretli olarak uygulanmaktadır.

Mide Balonu Kaç Kiloya Kadar Yapılır?

Antalya mide balonu için kilo şartı bulunmamaktadır. Diğer obezite tedavilerinde olduğu gibi burada da ilk olarak hastanın beden kitle indeksine bakılmaktadır. Buna ek olarak hastada bulunan kronik hastalıklar incelenmektedir.

Beden kitle indeksi 30 ve üzeri olanlar bu tedaviyi olabilmektedir. Ayrıca beden kitle indeksi 25 ile 30 arasında olanlar da yapılacak detaylı değerlendirme sonrasında bu prosedürü olabilir. Fakat buradaki son kararın, detaylı tetkiklerden sonra doktorda olduğu unutulmamalıdır.

tüp mide ameliyatı slider8

6 Ayda Mide Balonu Kaç Kilo Verdirir?

Bu tedavide mideye yaklaşık 500-600 cc hacme sahip bir balon yerleştirilir. Yerleştirilen balon hastanın durumuna göre midede belli bir süre kalır ve daha sonra çıkarılır. Bu süre ortalama 6 aydır.

6 aylık sürede hastalar, 20-30 kg verirler. Ancak kilo kaybı her hastada farklıdır ve bundan dolayı net bir rakam söylemek doğru olmaz. Ayrıca kilo verme sürecinde hastaların diyet ve egzersiz programlarına ne kadar uydukları da çok önemlidir. Diyet ve egzersiz olmadan istenen seviyede kilo vermek mümkün olmayacaktır.

80 Kiloyum 1 Ayda Kaç Kilo Verebilirim?

Tedaviden sonraki ilk ayda hastaların 5-9 kg arasında vermesi beklenir. Burada hastanın beden kitle indeksi çok önemlidir. Yani ne kadar fazla kilosu olduğu konusuna göre ilk ay verilecek kilo miktarı belirlenir.

Diyet ve egzersiz programına dikkat eden 80 kg ağırlığındaki biri, ortalama 7 kg verir. Ancak bu miktar bazılarında 4, bazılarında 8 kg olabilir.

10 Kilo Vermek Kaç Ay Sürer?

Antalya mide balonu tedavisinden sonra ne kadar hızlı kilo verileceği merak edilen konuların başında gelir. Öncelikle ilgili tedavinin beslenmeyi düzenleyici olduğu ve tek başına kilo verdirmeyeceği unutulmamalıdır. Tedaviden sonra aynı beslenme düzenine devam edenler, yüksek kalorili gıdaları tüketenler, istedikleri seviyede kilo veremeyecektir.

Diyet ve egzersize dikkat eden ve doktor talimatına göre hareket edenler, yaklaşık 1,5-2 ayda 10 kilo verebilirler.

Mide Balonu Hangi Hastalara Takılmaz?

Bu prosedür cerrahi olmayan bir yöntem olmasına karşın herkes için uygun değildir. Beden kitle indeksi uygun olmasına karşın, aşağıdaki şartlardan birini sağlayanlara bu prosedür uygulanmaz:

  • Karaciğer yetmezliği bulunanlar
  • Hiatus hernisi olanlar
  • Pıhtılaşma ve kanama problemleri olanlar
  • Psikolojik açıdan sağlıklı olmayanlar
  • Özofagus motilite bozukluğu bulunanlar
  • Daha önce obezite cerrahisi işlemi geçirenler

Mide Balonu ile Ortalama Kaç Kilo Verilir?

Antalya mide balonu ile ilk ay ortalama 7 kg, daha sonraki aylar ise ortalama 5 kg verilir. Diyet ve egzersiz sayesinde çok kısa bir sürede hastalar obeziteden kurtulurlar ve ideal kilolarına yaklaşırlar.

Mide Balonu Kimlere Yapılmaz?

Bu prosedür için hastaların sağlıklı olması gerekir. Daha önce obezite cerrahisi geçirenler, karaciğer yetmezliği olanlar, kanama ve pıhtılaşma sorunu yaşayanlar ile özofagus motilite bozukluğu olanlar bu prosedürü olamazlar.

En Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Hızlı kilo vermek için diyet ve egzersiz programına uygun hareket edilmelidir. Fiziksel aktivite artırılmalı ve hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

Mide Balonu Fiyatı

Mide balonu fiyatları, birkaç faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Fiyat, coğrafi konum, sağlık hizmeti sağlayıcısı, kullanılan balonun türü ve ek hizmetler gibi etkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.Sizin için geçerli olan fiyatı öğrenmek için doktorunuz ile iletişime geçmek en iyisi olacaktır.

Mide Balonu Hangi Doktor Bakar?

Genel cerrahi, tıbbi ve cerrahi müdahalelerin temel taşıdır ve birçok farklı hastalık ve sağlık sorununun tedavisine odaklanır. Genel cerrahlar, çeşitli vücut bölgeleri ve organlar üzerinde cerrahi prosedürler gerçekleştirmektedir.

Genel Cerrahi Uzmanı: Mide balonu işlemi bir genel cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilebilir. Genel cerrahi uzmanları, mide balonunu yerleştirmek ve çıkarmak için gerekli cerrahi becerilere sahiptir.

 

 
tüp mide
tüp mide

Foto Galeri

Op.Dr.ErdemCan Yardımcı, Genel Cerrahi

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (4 votes)
'