Obezite Ameliyatının Faydaları ve Sonuçları

Obezite Ameliyatının Faydaları ve Sonuçları

Obezite Ameliyatının Faydaları ve Sonuçları

Obezite Ameliyatı, kendi içerisinde farklı prosedürlere sahip bir tedavi yöntemidir. Bu prosedürlerin hastalara bağlı olarak farklı faydaları ve sonuçları olabilir. Obezite Ameliyatının faydaları ve sonuçları, tedavi öncesinde mutlaka dikkate alınmalıdır.

Obezite Ameliyatının Faydaları

Obezite, içinde bulunduğumuz dönemin en önemli sağlık problemlerinden biridir. Her geçen gün daha da yaygınlaşmakta olan bu hastalık için farklı tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Ancak en etkili tedavinin obezite Ameliyatı olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır. Obezite Ameliyatının yararları şu şekildedir:

· Kilo Kaybı

Obezite, vücutta depolanan yağ miktarının kas kütlesine oranla aşırı artmasıdır. Bu durum, beden kitle indeksi ile tespit edilir. Beden kitle indeksi 30 ve üzeri, obezite olarak kabul edilmektedir. Beden kitle indeksinin düşürülmesi ve obezitenin yenilmesi için hastaların kilo vermesi gerekir.

Obezite Ameliyatı, midenin hacmini azaltan prosedürlerden oluşur. Buna ek olarak bazı prosedürlerde ince bağırsağın bir kısmı bypass edilir ve böylece yiyecek emilimi azalır. Bütün bunlar ise kilo kaybını kolaylaştırır. Söz konusu tedavilerin en önemli yararı, kilo kaybıdır.

Kilo kaybının etkili olarak gerçekleşmesi için hastaların diyet ve egzersizlerine dikkat etmesi gerekir. Sadece obezite ameliyatı olarak zayıflamak mümkün olsa da, bu şekilde kilo kaybı sınırlı olur. Diyet ve egzersizle, fazla kiloların neredeyse tamamı verilebilir.

· Yüksek Yaşam Kalitesi

Fazla kilolar, sadece hastalık riski oluşturmaz, aynı zamanda hastaların yaşam kalitesini de düşürür. Bu düşüş, neredeyse tüm alanlarda yaşanır. Sosyal yaşamdan iş hayatına kadar her yer olumsuz etkilenir. Bu süreçte hastalar yalnızlaşmaya ve gerçek yaşamdan kopmaya başlar.

Obezite Ameliyatı ile birlikte hastaların yaşam kalitesinde belirgin bir artış olur. Diyet ve egzersize uyulduğunda, bu artış çok daha uzun süre devam eder.

· Obezite Kaynaklı Risklerin Yok Olması

Obezite, sadece fazla kilo demek değildir. Fazla kilolar da önemli bir sorun olmasına karşın, buradaki temel sorun, fazla kilolardan kaynaklanan sağlık riskleridir. Tip 2 diyabet, hipertansiyon gibi çok ciddi hastalıkların riskleri, obezite ile birlikte artmaktadır. Hatta bazılarında bu hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Söz konusu hastalıkların kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, kontrol altında tutulmaları için hastaların düzenli olarak ilaç kullanması gerekir. Ancak obezite tedavisi ile birlikte fazla kiloların gitmesi, bu hastalıkların risklerinin ve bazılarında da hastalıkların kendisinin yok olmasını sağlamaktadır.

· Hareket Kabiliyeti

Fazla kiloların önemli olumsuz etkilerinden birisi de hareket kabiliyetini engellemesidir. Fazladan birkaç kilo dahi hareket kabiliyetini etkilerden, onlarca fazla kilonun hareket kabiliyetine olan etkisinin ne kadar fazla olduğu anlaşılabilir.

Hareket kabiliyetinin kısıtlanmasına bağlı olarak hastalar sosyal yaşama dahil olamaz, bazı etkinliklere katılamaz. Ancak tedavi ile birlikte kaybedilen hareket kabiliyeti yeniden kazanılmaya başlanır. Böylece hastaların yaşam kaliteleri de anlamlı seviyede artar.

· Özgüven

Fazla kilolar, hastaların görünümlerini de olumsuz olarak etkiler. Bu olumsuz etki nedeniyle özgüven kaybı yaşandığı bilinen bir gerçektir. Hatta bazı hastalarda özgüven kaybı çok yüksek seviyelerde olur ve bir noktadan sonra bu durum psikolojik sorunlara dahi dönüşebilir.

Ameliyat ile birlikte eski fiziksel görünümünü kazanmaya başlayan hastaların özgüvenleri artar, psikolojik olarak rahat hissederler.

Obezite Ameliyatının Sonuçları

Obezite Ameliyatının sonuçları, her hastada farklı olur. Bu sonuçları genel olarak olumlu ve olumsuz olarak sınıflandırmak yanlış olmaz. Olumlu sonuçlar, aynı zamanda prosedürün faydaları olarak kabul edilir. Diğer sonuçlar ise şu şekildedir:

· Beslenme Sorunları

Obezite Ameliyatı sonrasında hastaların sindirim sistemlerinde önemli değişimler meydana gelir. Bu değişimler nedeniyle ilk zamanlarda beslenme sorunları yaşanması olasıdır. Bu sorunlar genel olarak geçicidir ve hastalar bir süre sonra bu sorunları kalıcı olarak aşar.

Bu sorunlar, herkeste aynı şiddette olmaz. Bazı hastalarda basit seviyede olurken, bazılarında ise ciddi anlamda zorlayıcı olur.

· Yeme Alışkanlıkları

Obezite ameliyatının en önemli sonuçlarından biri beslenme alışkanlıklarıdır. Ameliyattan sonra hastaların beslenme alışkanlıklarını mutlaka değiştirmesi gerekir. Aksi durumda ameliyatın sonuçları istenildiği gibi olmaz. Ancak bazı hastalar için yeme alışkanlıklarını değiştirmek çok zordur.

· Psikolojik Etkiler

Ameliyattan sonraki yaşam tarzı değişiklikleri, olumlu etkilere neden olduğu gibi zorlayıcı psikolojik etkilere neden olabilir. Bundan dolayı ameliyatların sadece psikolojik olarak hazır olanlara yapılması gerekir.

 

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?