Obezite Ameliyatı ve Kardiyovasküler Sağlık

Obezite Ameliyatı ve Kardiyovasküler Sağlık

Obezite Ameliyatı ve Kardiyovasküler Sağlık

Obezite Ameliyatı ve kardiyovasküler sağlık arasında direkt bir ilişki vardır. Bu durumun temel nedeni ise obezitenin birçok kardiyovasküler hastalık için risk faktörü olmasıdır. Obezite kaynaklı olarak ortaya çıkan bu hastalıklar, obezitenin tedavi edilmesi ile iyileşme eğilimi göstermektedir.

Obezite Kaynaklı Kardiyovasküler Hastalıklar

Obezite; çağımızda insan sağlığı açısından en önemli risklerden biridir. İlk bakışta sadece fazla kilo ve yağlanmaya neden olan bir rahatsızlık gibi görünse de, insan sağlığını farklı açılardan tehdit etmektedir. Kardivasküler sağlık ise tehdit ettiği alanlardan belki de en önemlisidir.

Kalp sağlığı, son derece hayati bir konudur. Bu hastalıkların tedavi edilmesi, tedavisinin mümkün olmadığı durumlarda ise kontrol altında tutulması gerekir. Aksi durumda hastalıkların ölüme varıncaya kadar ciddi olumsuz sonuçları olacaktır. Obezite kaynaklı bazı kardiyovasküler hastalıklar şunlardır:

  • Koroner Kalp Hastalığı

Kalbi besleyen damarların tıkanması sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Halk arasında damar sertliği olarak da bilinen bu hastalık, damarda biriken plaklar sonucunda ortaya çıkar. Çabuk yorulma ve göğüste ağrı şeklinde kendisini belli eder. Obezite, koroner kalp hastalığı için ciddi bir risk faktörüdür.

  • Periferik Arter Hastalığı

Kalbi besleyen damarlar haricindeki atardamarların tamamında meydana gelen daralma ve tıkanmalara neden olan hastalıktır. Obezite ile yakından ilişkilidir. Tedavi edilmediğinde, kalıcı organ hasarına yol açabilir.

  • Venöz Yetersizlik

Venöz yetersizlik, toplardamarlardaki kapakçıkların bozulmasından dolayı kalbe olan geri kan akışının bozulmasıdır. Bu rahatsızlık, obezlerde çok daha fazla görüldüğünden obezite ile ilişkili kabul edilmektedir.

  • Hipertansiyon

Kalbin kanı pompaladığı sırada damarlarda oluşan basıncın normale göre çok yüksek olma durumudur. Hipertansiyon ile obezite arasındaki ilişki hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kanıtlanmıştır.

Hipertansiyon, ilaçlarla kontrol altına alınan bir hastalıktır. Ancak kontrol altına alınmadığında ölümcül etkileri vardır.

  • Sol Ventrikül Hipertofisi

Sol ventrikülün duvar kalınlığının artması durumu olarak ifade edilen bir hastalıktır. Bu durum, diğer kalp rahatsızlıkları için de önemli bir risk oluşturmaktadır.

  • Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliği, kalbin vücut için gerekli olan kanı yeteri kadar pompalayamaması ve yetersiz kalmasıdır. Söz konusu durumun kendi içerisinde farklı dereceleri vardır. Bu hastalık için aşırı yağlanma ciddi bir risk faktörüdür.

Buradaki hastalıkların haricinde de farklı kardiyovasküler rahatsızlıkların obezite ile ilişkisi olduğu bilinmektedir. Tüm bunlar, bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Obezite ile Kardiyovasküler Hastalıklar Arasındaki İlişki

Obezite, kalbin düşmanı olan bir rahatsızlıktır. Birçok kalp hastalığı ile direkt veya dolaylı ilişkisi olduğu bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Bu yüzden obeziteye sadece kilolu olma veya yağlanma şeklinde bakmamak ve bu hastalığı basitleştirmemek gerekir.

Obez olan her hastada bu rahatsızlıklar ortaya çıkmayabilir. Ancak ciddi bir risk faktörü olduğu ve yaşamın bir noktasında bunun karşılaşılabileceği unutulmamalıdır.

Obezite Ameliyatınin Kardiyovasküler Hastalıklara Etkisi

Obezite Ameliyatı, çağımızın en önemli hastalıklarından olan obezitenin tedavisi için geliştirilmiş cerrahi yöntemlerdir. Söz konusu yöntemler, bu alandaki deneyimli cerrahlar tarafından uygulanır. Temel hedef hastaların kilo vermeleri ve böylece fazla kilo kaynaklı hastalık risklerinin ortadan kaldırılmasının sağlanmasıdır.

Yapılan ameliyat ile birlikte hastalarda belirgin bir kilo kaybı yaşanır. Bu kilo kaybı ile birlikte kalp ve damar hastalıkları risklerinde ciddi bir azalma meydana gelecektir. Hipertansiyon, kalp yetmezliği, damar tıkanıklıkları gibi riskler ve bazı hastalıklar tamamen yok olacaktır.

Burada bilinmesi gereken önemli noktalardan biri, ilgili cerrahi işlemden sonra görülecek etkilerin sadece fazla kilo kaynaklı sorunlara yönelik olmasıdır. Örneğin; genetik unsurlardan kaynaklı bir kalp sorununun, bu ameliyat ile düzelmesi mümkün değildir.

Kalp hastalıkları için en önemli risk faktörlerinden biri de kolesteroldür. Yapılan ameliyatın ardından hastaların lipid profilinde zaman içerisinde bir düzelme meydana gelir. Dolayısıyla kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyesinde belirgin bir azalma meydana gelirken, iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesi ise artar.

Obezite Ameliyatı ile birlikte kilo kaybı yaşanmaya başlar ve bu durum, vücutta inflamasyon düzeylerinin azalmasını sağlar. İnflamasyon da önemli bir kalp hastalıkları risk faktörü olduğundan, bu açıdan da ilgili tedavi kalp sağlığını olumlu olarak etkiler.

Obezite Ameliyatınin kardiyovasküler hastalıklara etkisi bilinen bir durumdur. Bu yüzden obezite hastalarının zaman kaybetmeden bu tedavi seçeneğini değerlendirmesi gerekir.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?