Obezite Cerrahisinin Ameliyat Öncesi Süreci

Obezite Cerrahisinin Ameliyat Öncesi Süreci

Obezite Cerrahisinin Ameliyat Öncesi Süreci

Obezite cerrahisi, hastalar açısından son derece önemli bir süreçtir. Bu sürecin başarılı olması için obezite cerrahisi öncesi de doğru şekilde planlanmalıdır. Zira bu süreç, ameliyatın başarısını direkt olarak etkiler.

Obezite Cerrahisi Öncesi Tıbbi Kontroller

Obezite cerrahisi, günümüzdeki en etkili obezite tedavileri olarak kabul edilir. Bu tedavilerden sonra talimatlara uyan, diyet ve egzersiz programına sadık kalan hastalar, mevcut kilolarının neredeyse %50’sini verebilmektedir. Dolayısıyla hastaların obeziteyi tamamen aşmalarını sağlayan bir süreçtir.

Her ne kadar söz konusu tedaviler son derece etkili olsa da, her hasta için uygun değildir. Obezite olan hastaların tedaviye uygunluğunun tespiti için mutlaka bir dizi tıbbi kontrol yapılması gerekir. Obezite cerrahisinin ameliyat öncesi süreci kapsamındaki tıbbi kontroller şu şekildedir:

·         Hasta Hikayesinin Alınması

İlk olarak hastanın hikayesi dinlenir. Kilo alımının ne zaman ve nasıl başladığı, tedavi açısından önemlidir. Bu süreçte hiçbir ayrıntının atlanmamasına özen gösterilir. Hastaların hikayelerini tam olarak anlatmak istemedikleri durumlarda psikolog yardımı da alınabilir.

·         Kan Testleri

Hasta hikayesinin hemen ardından hastalara detaylı kan tetkikleri yapılır. Bu tetkikler ile hastaların obezite nedenlerinin arkasında farklı bir hastalık olup olmadığı araştırılır. Ayrıca kan testlerinin sonuçları, hastaların tedaviye uygunluğunu gösteren ilk işaretlerdir.

·         Psikolojik Kontrol

Obezite cerrahisi başarısı, hasta psikolojisi ile yakından ilgilidir. Hastaların neden ameliyat oldukları, ameliyat sonrasında neler bekledikleri, beklentilerinin tam olarak ne olduğu önemlidir. Ayrıca ameliyattan sonra onları nelerin beklediği de bu kontrol sürecinde kendilerine aktarılır.

Beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri, sanıldığı kadar kolay süreçler değildir. Hastaların bu sürece olabildiğince hazır olmaları gerekir. Psikolojik açıdan böyle bir sürece hazır olmadığı anlaşılanlara tedavi uygulanmaz. Zira buradaki tedavilerin başarılı olması için sadece ameliyat yeterli değildir. Aynı zamanda ameliyat sonrasındaki süreç de çok önemlidir.

·         Kalp ve Solunum Sisteminin Değerlendirilmesi

Hastaların beden kitle indeksi ameliyat için uygun olduklarını söylese de, cerrahi işlemin uygunluğu için kalp ve solunum sisteminin de değerlendirilmesi gerekir. İleri derecede kalp veya akciğer problemi olan bir obezite hastasına cerrahi işlem yapılması mümkün olmayacaktır.

Cerrahi işlem için hastaların solunum sistemlerinin sorunsuz ve kalplerinin de bu ameliyatı kaldıracak kadar sağlıklı olması gerekir. Bunun anlaşılması için detaylı kontroller yapılır.

·         Risklerin Değerlendirilmesi

Obezite ameliyatlarının bir cerrahi işlem olması, cerrahi riskleri de beraberinde getirmektedir. Her cerrahi işlemde bulunan riskler, burada da vardır. Hastaların bu konuda bilgilendirilmesi gerekir.

Cerrahi risklerin haricinde obezite tedavisinden kaynaklı riskler de aktarılır. Vitamin ve mineral eksikliği, dumping sendromu gibi risklerden bahsedilir. Ayrıca prosedürün başarılı olması için uygulanması gereken diyet ve egzersizler hakkında bilgi verilir.

Obezite Cerrahisi Öncesinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Ameliyat öncesinde beslenmenin nasıl olacağı veya bu süreçte küçük bir diyet yapılıp yapılmayacağı, hastaların merak ettiği konulardan bir diğeridir. Bu noktada kararın doktora ait olduğunun unutulmaması gerekir.

Hastanın durumu dikkate alınarak ameliyattan önceki süreçte diyet yapılması istenebilir. Bu süreçte genellikle protein açısından zengin, karbonhidrat ve yağ bakımından ise fakir yiyeceklerden oluşan bir diyet uygulanır. Uygulanan diyet, hasta psikolojisi de dikkate alınarak zorlayıcı olmaz.

Ameliyattan önceki günlerde ağır ve yüksek kalorili gıdalardan kaçınılması, bunların yerine daha hafif gıdalar tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca ameliyattan en az 8-12 saat önce yeme ve içmenin tamamen kesilmesi de son derece önemlidir.

Obezite Cerrahisi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezite cerrahisi öncesi sürecin doğru şekilde planlanması ve plana uygun şekilde hareket edilmesi gerekir. Bunlar, ameliyat başarısı için son derece önemlidir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

  • Sigara ve alkol bırakılmalıdır. Eğer bırakılamıyorsa ameliyattan en az 1-2 hafta önce başlamak üzere sigara ve alkole ara verilmelidir.
  • Hastaneye gelirken rahat kıyafetler giyilmelidir.
  • Değerli takıların ve kıymetli eşyaların hastaneye getirilmemesi önemlidir.
  • Hastaların hastanede kalacağı süreç için refakatçi ayarlaması gerekir.
  • Taburcu olduktan sonraki ilk günlerde hastalar sürekli dinleneceği için evde de yardımcı olacak birilerinin olması gerekir.

Obezite cerrahisi öncesi yapılacaklar, ameliyatın başarısı için çok önemlidir. Bu sürece dair doktor tarafından verilen talimatların dikkate alınması ve bunların yerine getirilmesi gerekir.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?