Mide Balonu Uygulamaları

Mide Balonu Uygulamaları

Mide Balonu Uygulamaları

Mide balonu uygulamaları, obezite için kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Cerrahi bir yöntem olmaması, en önemli avantajıdır. Uygulama sonrasında doktorun talimatlarına uyulduğunda etkili sonuçlar veren bir yöntemdir.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, mideye balon yerleştirilmesi uygulamasıdır. Bu uygulama ile midenin hacminin bir kısmı balonla doldurulmakta ve böylece hastaların daha az gıda ile tokluk hissine ulaşmaları sağlanmaktadır.

Bu yöntem, geçici bir obezite tedavisi olarak dikkat çeker. Yerleştirilen balonlar, bir süre sonra mideden çıkarılır ve hasta normal yaşamına devam eder. Balonun midede kaldığı dönemde hastanın beslenme alışkanlığını değiştirmesi, en önemli hedeftir.

Doktor talimatlarına göre hareket eden, diyet ve egzersiz programına uyanlar, 6 ay gibi kısa bir sürede fazla kilolarının en az %20’sine kadar olan kısmını verebilmektedir. Dolayısıyla etkili bir yöntem olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak diyet ve egzersiz programına uyulmadığında, etkili sonuçlar vermeyecektir.

Mide Balonu Uygulamaları Nelerdir?

Mide balonu, kendi içerisinde farklı uygulama seçeneklerine sahip bir prosedürdür. Bu uygulamalara ilişkin detaylar şu şekildedir:

· Sabit Hacimli Mide Balonları

Sabit hacimli balonlar, sönük bir şekilde mideye yerleştirilirler. Daha sonra ise hacimleri 400 ml ile 600 ml arasında olacak şekilde şişirilirler. Bunun için genellikle insan sağlığına zararlı olmayan sıvılar kullanılır.

Balonun yerleştirilmesi sırasında hastalara sedasyon verilir. Sedasyon ile hastalar rahatlar. Ancak bazı hastalara uygulama anestezi altında yapılır. Sedasyon veya anestezi uygulaması konusundaki karar, doktor tarafından verilir.

Sıvılar sıkıştırılamaz olduklarında, balonların hacimleri sabit kalır. Uygulama en fazla 6 ay sürer ve bu sürenin sonunda balondaki sıvı boşaltılır ve sonrasında ise endoskopi yöntemi ile balon çıkarılır.

· Yutulabilir Mide Balonları

Yutulabilir mide balonu, adından da anlaşılacağı gibi yutulabilme özelliğine sahiptir. Bundan dolayı ilk uygulamada hastalara sedasyon veya anestezi verilmez ve sadece balonu yutmaları için yardım edilir.

Elipse mide balonu olarak da bilinen bu yöntemde yutulan balon bir kapsüldedir. Kapsüle bağlı kataterin bol su ile yutulması şeklinde uygulanır. Yutmada zorlanan hastalara özel bir ekipman ile yardım edilir. Yutulan balon midede şişirilir ve böylece uygulama tamamlanır.

Bu uygulamada balonun midede kalma süresi yaklaşık 16 haftadır. Hastanın durumuna göre bu süre değişebilir. Sürenin sonunda balondaki valf ile balon söndürülür ve sonrasında ise sindirim sistemi üzerinden atılır.

·Ayarlanabilir Mide Balonları

Ayarlanabilir mide balonu, ilk defa yerleştirildikten sonra hacmi ayarlanabilen balonlardır. Mideye yerleştirilen bu balonlar 400 ml ile 500 ml arasında şişirilir. Daha sonra ise hastanın kilo verme durumuna göre hacmi değiştirilir.

Bu balonların hacimleri özel bir sıvı ile ayarlanır. Balonun ucunda dolum yapma yeri vardır. Hacmin artırılması gerektiğinde bu bölüm kullanılarak gerekli ayarlamalar yapılmaktadır.

·Endoskopik Mide Balonları

Endoskopik mide balonu uygulaması, esasen uygulama şeklini ifade etmektedir. Farklı türden mide balonlarının endoskopik yöntem ile mideye yerleştirilmeleri, endoskopik mide balonları olarak belirtilir.

Hastaya sedasyon ve anestezi uygulanarak endoskopik yöntem kullanılır. İlgili balon mideye yerleştirilir ve sonrasında şişirilerek işlem tamamlanır.

·İntragastrik Balon

İntragastrik balon, yakın zamanda geliştirilen ve ülkemizde henüz uygulanmayan uygulamalardan biridir. Bu uygulamada hastalar uygun miktarda kapsülü yutarlar. Yutma süresinin en fazla 3-5 dakika olması gerekir.

Yutulan kapsülün yapısında bikarbonat tozu vardır. Bu madde, midede bulunan sitrik asit ile tepkimeye girer ve böylece şişer. Özel olarak geliştirilen kapsüller, ortalama 300 ml’lik bir hacme ulaşırlar.

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Mide balonu, her ne kadar cerrahi bir işlem olmasa da obezite tedavisidir. Bu uygulama, obezite hastalarına yönelik olarak geliştirilmiştir. Cerrahi yöntemleri kullanmak istemeyen hastalar, bu uygulamaları tercih edebilmektedir.

Burada amaç, hastaların kilo kaybetmesidir. Ancak kısa süreli bir tedavi olduğundan dolayı temel hedef, hastaların beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesidir. Mide hacminin bir kısmının balonla dolması, hastaların daha az gıda ile doymalarını ve böylece daha az yemeye alışmalarını sağlar.

Talimatlara uygun hareket edildiğinde son derece etkili ve insanların yaşamlarını değiştiren bir uygulamadır. Ancak midenin genişleyebilir bir organ olması, talimatlara uyulmadığında herhangi bir etkisinin olmamasına dahi yol açabilir.

Mide balonu uygulamaları için alanında deneyimli doktorların tercih edilmesi gerekir. Hastanın durumuna göre bu uygulamalardan uygun olan tercih edilerek uygulanmalıdır.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?