Antalya Tüp Mide Ameliyatı

Antalya Tüp Mide Ameliyatı

Antalya Tüp Mide Ameliyatı

Antalya tip mide ameliyatı, obezite cerrahisinin en yaygın yöntemlerinden biridir. Fazla kilolarından kurtularak obeziteyi yenmek isteyenler için geliştirilmiştir. Midenin yaklaşık %80’lik kısmının alınarak, hastaların daha az gıda ile tokluk hissine ulaşmasını hedefleyen bir ameliyattır.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Para?

Tüp mide ameliyatı fiyatı, farklı unsurlara göre değişir. Hastanın genel durumundan ameliyatı yapacak olan cerrahın deneyimine kadar farklı unsurlar fiyatları etkiler. Ayrıca dönemsel etkiler de bulunmaktadır. Bundan dolayı obezite cerrahisi fiyatları hakkında net rakam vermek mümkün değildir.

Ameliyat için klinik ve cerrah seçerken önceliğin fiyata verilmemesi çok önemlidir. Öncelik cerrahın deneyimine ve kliniğin tıbbi yeterliliğine verilmelidir. Yüksek kalitedeki seçenekler belirlendikten sonra bunlar arasında fiyat kıyaslaması yapılabilir.

tüp mide ameliyatı
tüp mide ameliyatı

Kaç Kilo ile Tüp Mide Ameliyatı Olunur?

Tüp mide ameliyatı için belli bir kilo şartı yoktur. Zira boya bağlı olarak kilonun anlamı farklılık gösterir. Bundan dolayı kilo yerine beden kitle indeksi dikkate alınarak ameliyata ilişkin karar verilir.

Genel uygulama, beden kitle indeksi 35 ve üzerinde olan hastaların bu prosedür için uygun olduğu şeklindedir. Ancak beden kitle indeksi 30 ile 35 arasında olmasına karşın tip 2 diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkları bulunan kişiler de bu ameliyatı olabilir. Son kararın cerrah tarafından verileceği unutulmamalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı 6 Ayda Kaç Kilo Verdirir?

Prosedür sonrasında kaç kilo verileceği, tamamen hastanın kilosuna ve uygulamış olduğu diyet ve egzersize bağlı olarak farklılık gösterir. Ameliyattan sonraki ilk aylarda kilo kaybı yaşanır. Ancak bunun sürdürülebilir olması için hastaların diyet ve egzersize dikkat etmesi gerekir.

Diyet ve egzersize dikkat eden hastalar, ilk 6 aylık süreçte yaklaşık 35-40 kilo vermektedir. Hastanın kilosuna bağlı olarak verilen kilo biraz daha fazla olabilir.

Tüp Mide Ameliyatı ile 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Ameliyattan sonraki ilk ayda hastalar genellikle sadece sıvı ağırlıklı beslenirler. Ayrıca beslenme düzenine tam olarak alışamadıklarından nispeten az gıda tüketirler. Buna bağlı olarak ilk 1 aydaki kilo verme hızlıdır. Hastalar bu süreçte ortalama 8-11 kilo vermektedir.

Bu dönemde hastalar iyileşme sürecindedir. İyileşme sürecini hızlı atlatan ve fiziksel aktiviteye başlayanlar, diğer hastalara göre daha hızlı kilo verir. Verilecek kilonun hastaya göre değişeceği unutulmamalıdır.

80 Kilo Olan Biri Tüp Mide Ameliyatı Olur Mu?

Obezite cerrahisi yöntemlerinden biri olan Antalya tüp mide ameliyatı, hızlı kilo verilmesini ve obezitenin aşılmasını sağlayan bir prosedürdür. Ancak bu prosedürün bir zayıflama ameliyatı olarak görülmemesi gerekir. Ayrıca herkese de uygulanmamaktadır.

Uygulanacak kişilerin kilosuna değil, beden kitle indeksine bakılır. İlk bakışta 80 kilo birinin bu ameliyatı olamayacağı düşünülebilir. Ancak burada önemli olan beden kitle indeksidir. Örneğin; 80 kilo ve 155 cm boyunda olan birinin beden kitle indeksi 33’tür. Bu kişide hipertansiyon veya tip 2 diyabet gibi hastalıklar varsa tüp mide ameliyatı olabilir.

What is obesity?

100 Kilo Olan Biri Tüp Mide Ameliyatı Olur Mu?

Antalya tüp mide ameliyatı için temel kriter, beden kitle indeksidir. Beden kitle indeksinin 35 ve üzerinde olması, bu ameliyatın yapılması için gerekli şart olarak kabul edilir.

100 kilo ve 180 cm boyunda olan birinin beden kitle indeksi 30’dur ve bu kişi ameliyat için uygun değildir. 100 kilo ve 165 cm boyunda birinin beden kitle indeksi ise 36’dır ve bu ameliyat için uygun kabul edilir. Dolayısıyla burada önemli olan kilo değil, beden kitle indeksidir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?

Beden kitle indeksinin haricinde bu ameliyata uygunluk için dikkate alınan farklı kriterler de vardır. Tüp mide ameliyatı için uygun olmayan adaylar şunlardır:

  • Anestezi alması sakıncalı olanlar
  • Kalp yetmezliği bulunanlar
  • Psikolojik rahatsızlığı olanlar
  • Alkol ve uyuşturucu bağımlıları

Bu kişilerin beden kitle indeksi uygun olsa dahi, bunlara obezite cerrahisi prosedürleri uygulanmaz.

Tüp Mide 2 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Tüp mide prosedürü ile midenin yaklaşık %80’lik kısmı çıkarılır. Hastalar bu sayede çok daha az gıda tüketmeye ve daha az kalori almaya başlar. Bu süreç ise hızlı bir kilo vermenin yaşanmasını sağlar. Verilecek kilo, ameliyat sonrasındaki diyet ve egzersizle yakından ilgilidir.

İlk aylar, kilo vermenin en hızlı olduğu dönemlerdir. Hastalar ilk 2 ayda yaklaşık 16-20 kilo verirler. Diyet ve egzersize dikkat edenler, 20 kilonun üzerinde de verebilir.

Burada önemli olan noktalardan biri, hastanın kilosudur. Kilosu fazla olanlarda kilo verme daha hızlıdır. Beden kitle indeksi 40’ın üzerinde olan süper morbid obezler, bundan dolayı daha fazla kilo verebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Zor Mu?

Her cerrahi işlem gibi Antalya tüp mide ameliyatı prosedürünün de bazı zorlukları vardır. Ancak bu zorluklar, büyük oranda ilk haftada atlatılır. Bu süreçte sonra hastalar hızlı bir şekilde kilo vermeye ve obeziteden kurtulmaya başlar.

Bütün bu sürecin daha sorunsuz ve daha rahat olması için cerrah seçimine önem verilmesi gerekir. Deneyimli ve kendisini ispatlamış cerrahlar, beklentileri daha etkili karşılar ve bu cerrahlar ile süreç daha rahat geçer.

tüp mide
tüp mide

Foto Galeri

Op.Dr.ErdemCan Yardımcı, Genel Cerrahi

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (3 votes)
'