Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi Nedir? Tedavi Seçenekleri

Obezite, toplum sağlığını tehdit eden hastalıklardan biridir. Bu hastalığın tedavisi için farklı yöntemler kullanılır. Obezite cerrahisi, medikal tedavilerle sonuç alınamadığı durumlarda devreye giren ve etkili sonuçlar veren bir yöntemdir.

Obezite, hastaların sadece aşırı kilolu olması ve bundan kaynaklı olarak hareketliliğinin kısıtlanması olarak kabul edilebilir. Ancak bu tanımlama eksik olacaktır.

Aşırı kilo, kalp damar hastalıkları başta olmak üzere farklı hastalıkların risklerini artırır.  Tip 2 diyabet ve hipertansiyon gibi ciddi hastalıklar, obezite ile yakından ilgilidir. Bundan dolayı obezitenin etkili ve kalıcı şekilde tedavi edilmesi gerekir.

obezite

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi, aşırı kilolu olan ve aşırı kilodan dolayı farklı sağlık problemleri yaşayan hastalıklara yönelik uygulanan cerrahi tedavi yöntemleridir. Bariatrik cerrahi olarak da bilinen bu tedaviler, diyet ve egzersizle kilo veremeyen hastalara uygulanır.

Obezite cerrahisinde temel hedef, hastaların daha az yemek ile tokluk hissine ulaşması ve daha geç açlık hissetmesidir. Böylece daha az kalori alınır ve hızlı bir şekilde kilo verilir.

Bu kapsamdaki bazı yöntemlerde sadece mide hacminin küçültülmesine odaklanılırken, bazılarında ise buna ek olarak yiyecek emiliminin azaltılması da hedeflenir. Daha az yiyen ve gıda emilimi daha düşük olan hastalar, rahat ve hızlı şekilde kilo verirler.

Obezite cerrahisi, hastalara yönelik cerrahi işlemler ve sonrasındaki beslenme alışkanlıklarından oluşur. Ameliyattan sonra hastaların yeni beslenme alışkanlıkları kazanması ve hareketli bir yaşam tarzı benimsemesi, sonuçların kalıcı olması adına önemlidir.

Obezite Cerrahisi Ameliyat Çeşitleri

Obezite cerrahisi, kendi içerisinde farklı ameliyatlardan oluşan bir alandır. Hastaların durumlarına, ihtiyaçlarına, beklentilerine ve genel sağlıklarına bağlı olarak bunlardan uygun olan tercih edilir.

Hastalara hangi yöntemin uygulanacağına ise uzman cerrah tarafından karar verilir. Karar aşamasında hasta beklentileri ve sağlığı da mutlaka dikkate alınır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan obezite cerrahisi yöntemleri ve bunlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

· Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, midenin yaklaşık %80’lik kısmının çıkarılmasını içeren bir prosedürdür. Bu prosedür, genel anestezi altında, laparoskopik yöntemler kullanılarak uygulanır.

Mideye yerleştirilen kalibrasyon tüpü ile çıkarılacak ve kalacak bölüm belirlenir. Bu tüpün kullanılması, olası tıkanıklıkların engellenmesi için önemlidir. Ayrıca prosedürün ismi de bu tüpten gelmektedir.

Prosedür sonrasında hastalar daha az gıda ile tokluk hissine ulaşır. Ancak bağırsaklara müdahale edilmediğinden gıda emilimi değişmez.

·Gastric Bypass

En etkili obezite cerrahisi yöntemlerinden biridir. Genellikle beden kitle indeksi 40 ve üzerinde olan hastalara uygulanır. Ancak BKİ’si 35 ile 40 arasında olan ve hipertansiyon, tip 2 diyabet gibi hastalıkları bulunanlara da doktor kararı ile uygulanabilir.

Bu operasyonda midenin yaklaşık %90’lık kısmı ve ince bağırsakların bir bölümü devre dışı bırakılır. Böylece hastalar hem daha az yemek ile tokluk hissine ulaşır hem de tükettikleri gıdaların bir bölümü emilmeden dışarı atılır.

Gastric bypass sonrasında hastaların mevcut kilolarının yaklaşık %50’sini kaybetmesi beklenir. Bu noktada doktor talimatlarına, diyet ve egzersiz programlarına uymak çok önemlidir.

· Mide Balonu

Mide balonu, her ne kadar ameliyatsız tedavi yöntemleri arasında yer alsa da, obezite cerrahisi içinde kabul edilir.

Bu yöntemde hastanın midesine bir balon yerleştirilir ve mide hacminin önemli kısmı bu balon ile doldurulur. Böylece hastalar daha az gıda ile tokluk hissine ulaşır.

Mide balonu, geçici bir tedavidir. Uygulamadan bir süre sonra balonun çıkarılması gerekir. Kullanılacak yönteme bağlı olarak yerleştirilen balonun sindirim sistemi üzerinden direkt olarak dışarı atılması da mümkündür.

· Mini Gastric Bypass

Mini gastric bypass, geleneksel gastric bypass ile benzer bir prosedürdür. Buradaki en önemli fark, midenin daha küçük hale getirilmesi ve daha az bağırsak düzenlemeleri yapılmasıdır.

Bu prosedür ile hastalar daha az gıda ile tokluk hissine ulaşmaktadır. Ayrıca gıda emilimi de azaltılır.

Midenin bypass edilen kısmı, yine bypass edilen ince bağırsakla sindirim sistemine bağlanır. Böylece mide tarafından üretilen sindirim salgılarının işlevinden yararlanılmaya devam edilir.

obezite cerrahisi

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?

Obezite cerrahisi, bir kilo verme yöntemi değildir. Bu prosedürler, obezite gibi çok ciddi bir rahatsızlığın tedavisi için kullanılır. Bundan dolayı sadece belli şartları taşıyan hastalara uygulanır.

Aranan şartlar, bu alandaki her prosedür için farklılık gösterir. Ancak genel olarak bu şartları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • Diyet, egzersiz ve yaşam tarzı değişikliklerine rağmen kilo verememe
 • Beden kitle indeksinin 35 ve üzerinde olması (Prosedürlere göre bu sınır farklılık gösterir)
 • Cerrahi işleme engel bir sağlık sorununun bulunmaması
 • Psikolojik ve mental olarak obezite cerrahisine hazır olma
 • Operasyondan sonra beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye kararlı olma
 • Ameliyat sonrası hareketli bir yaşam tarzını benimseme

Buradaki şartlar incelendiğinde, ameliyat sonrasındaki dönem için de hastalara önemli sorumluluklar yüklendiği görülür. Bu sorumlulukları yerine getiremeyecek olanlara obezite cerrahisi yöntemleri uygulanmaz.

tüp mide
tüp mide

Obezite Cerrahisi Avantajları Nelerdir?

Obezite cerrahisi, bu hastalığın ve bu hastalıktan kaynaklanan sağlık sorunlarının aşılmasını sağlar. Bu noktada hastalara birçok önemli avantaj ve yarar sağlar. Bunlardan öne çıkanlar şu şekildedir:

 • Daha az gıda ile tokluk hissi oluşur.
 • Salgılanan açlık hormonu miktarı azalır.
 • Diyet ve egzersiz programına uyulduğunda çok kolay bir şekilde kilo verilir.
 • Obezite kaynaklı tip 2 diyabet ve hipertansiyon gibi ciddi hastalıkların riski kaybolur.
 • Fazla kilolardan kurtulanların genel görünümünde iyileşmeler meydana gelir.
 • Hastaların özgüvenleri artar ve yaşama daha pozitif bakmaya başlarlar.

Obezite Cerrahisi Dezavantajları ve Komplikasyonları Nelerdir?

Obezite cerrahisi, bu hastalığın tedavisi konusunda etkili sonuçlar vermesine karşın, bazı dezavantajlara ve komplikasyon risklerine sahiptir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Operasyon sonrasındaki ilk günlerde beslenme zorlukları yaşanır. Hastaların bir kısmında şiddetli bulantı ve kusma görülür.
 • Kilo vermek ve sonuçların kalıcı olmasını sağlamak için prosedür sonrasında diyet ve egzersizlerin uygulanması gerekir. Beslenme alışkanlığını değiştirmek, bazı hastalar için zor olur.
 • Gıda emiliminin azaldığı prosedürlerde, vitamin ve mineral eksiklikleri görülebilir.
 • Hızlı kilo vermeye bağlı olarak karın bölgesinde cilt sarkmaları meydana gelir.

Prosedürlerin dezavantajları bu şekildedir. Komplikasyonları ise hemen her cerrahi işlemde mevcut olan; enfeksiyon, kanama ve anestezi kaynaklı riskler şeklindedir.

Obezite Cerrahisi İyileşme Süreci

Obezite cerrahisi sonrası iyileşme süreci, uygulanan prosedüre bağlı olarak farklılık gösterir. Örneğin; mide balonu tedavisinde hastalar direkt olarak günlük yaşama dönerken, gastric bypass ameliyatında ortalama 7-10 gün sonra günlük yaşama dönerler.

Prosedürlerden sonraki ilk günlerde hastaların ağrılarının olması normal olarak kabul edilir. Bu süreçte reçete edilen ağrı kesiciler, hastaların rahat bir süreç geçirmesini sağlar.

Ameliyattan sonra 2-3 gün hastanede tutulan hastalar, daha sonra taburcu edilir. İlk günlerin evde dinlenilerek geçirilmesi önemlidir.

İlk haftanın sonunda hastalar günlük rutinlerine dönmeye başlayabilir. Ancak yorucu ve ağır işlerden kaçınılması önemlidir. Ayrıca bu süreçte doktor tarafından verilen talimatlara uyulması gerekir.

Beslenme açısından bakıldığında ise hastalar, ilk günlerde sadece sıvı gıdalar alabilir. Daha sonraki süreçte ise önce püre şeklindeki gıdalara, sonra da tanecikli yumuşak gıdalara geçilir.

Kademeli geçişin sonunda hastalar normal gıdalar tüketebilir. Obezite cerrahi sonrasındaki beslenme konusunda da doktor talimatlarına göre hareket etmek gerekir.

tüp mide
tüp mide

Foto GALERİ

Op.Dr.ErdemCan Yardımcı, Genel Cerrahi

'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?