Mide Balonu Cerrahisi ve Diyabet Üzerine Etkileri

Mide Balonu Cerrahisi ve Diyabet Üzerine Etkileri

Mide Balonu Cerrahisi ve Diyabet Üzerine Etkileri

Mide balonu cerrahisi ile diyabet arasında direkt bir ilişki vardır. Özellikle tip 2 diyabet hastaları bu prosedürü yaptırdıklarında, hastalıklarında olumlu yönde bir değişim yaşamaktadır. Böylece mide balonu, hem obezite hem de diyabetin giderilmesine katkı vermektedir.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, modern tıbbın sunmuş olduğu en özel imkanlardan biridir. Bu prosedürde hastaların midelerin yumuşak ve dayanıklı balonlar yerleştirilmektedir. Yerleştirilen bu balonlar daha sonra hava veya sıvı ile doldurulmaktadır. Genel olarak sıvı tercih edildiğini ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Midenin önemli kısmının balon tarafından kaplanması, hastaların daha az gıda ile daha hızlı bir şekilde tokluk hissetmesini sağlar. Buna ek olarak sağlık beslenme alışkanlıkları kazanmalarına, obezite kaynaklı diğer hastalıklarda kurtulmalarına da katkı verir.

Mide Balonunun Diyabet Üzerine Etkileri

Diyabet, kandaki şeker seviyesinin olması gerekenden yüksek olma durumu olarak ifade edilebilecek bir hastalıktır. Söz konusu hastalık, halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinmektedir. Temelinde ise pankreasın salgılamış olduğu insülin isimli hormon vardır.

İnsülin, kanda bulunan şekerin hücreler tarafından alınmasını sağlayan hormondur. Pankreas tarafından salgılanan bu hormon, son derece önemli işlevlere sahiptir. Bazı kişilerde pankreas tarafından insülin salgılanmaz. Bu durum, tip 1 diyabet hastalığı olarak ifade edilebilir. Tip 1 diyabet hastaları, dışarıdan insülin alarak kan şekerlerini dengelerler.

Bazı kişilerde ise insülin direncine bağlı olarak diyabet oluşur. Bu kişilerin pankreası sağlıklı bir şekilde çalışır ve yeterli seviyede insülin salgılar. Ancak başta fazla kilo olmak üzere farklı nedenlere bağlı olarak oluşan insülin direnci, salgılanan hormonların hücrelere etki etmesini engeller. Böylece hücreler kandaki şekeri almaz ve kandaki şeker seviyesi artar. Bu durum, tip 2 diyabet olarak isimlendirilir.

Tip 2 diyabet hastaları da kan şekerinin düzenlenmesi ve dengelenmesi için ilaç kullanır. Bu ilaçların, hastalığın etkenleri ortadan kaldırılana kadar kullanılması gerekir. Mide balonu, bazı hastalarda bu etkileri ortadan kaldırma konusunda çok önemli etkiler yapar.

Mide Balonu Tip 1 Diyabeti Etkiler Mi?

Tip 1 diyabet, pankreasın insülin hormonu salgılamamasına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın temel nedeni gerekli salgının yapılmamasıdır. Mide balonu ile oluşturulan etkilerin, bu hormonun yeniden salgılanması ile ilgisi yoktur. Dolayısıyla tip 1 diyabet hastalığı ile mide balonunun ilişki bulunmaz.

Her ne kadar tip 1 diyabetle ilişkisi olmasa da, obez veya aşırı kilolu kişilerin mide balonuyla fazla kilolarından kurtulması, genel sağlık durumları için olumlu etki yapacaktır.

Mide Balonu Tip 2 Diyabeti Nasıl Etkiler?

Tip 2 diyabet, insülin direncine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. İnsülin direnci; karaciğer, yağ ve kas dokusu başta olmak üzere, bu hormona biyolojik olarak verilen yanıt verme sürecinin bozulmasıdır. Arkasında ise farklı nedenler bulunmaktadır.

İnsülin direncinin oluşmasının en yaygın nedenlerinden biri, aşırı yemektir. Sürekli karbonhidrat tüketimi, kan şekerinin hızlı şekilde yükselmesine neden olur. Kan şekerinin düşürülmesi içinse daha fazla insülin salgılanır. Bir noktadan sonra vücudun ilgili mekanizmaları insüline karşı direnç geliştirir ve duyarsız hale gelir. Böylece insülin direnci oluşur.

İnsülin direnci ile birlikte oluşan tip 2 diyabet, hastaların yaşam kalitesini düşürür ve adeta ilaçlara bağımlı hale gelmesine neden olur. Bu hastaların çok büyük bir kısmının aşırı kilolu olması da, tip 2 diyabet ile obezite arasındaki ilişkiyi net olarak ortaya koyar.

Mide balonu, hastaların daha az gıda tüketmelerine ve karbonhidrat almalarına yardımcı olur. Böylece fazla kilolar verilir ve vücuttaki yağ dokusunun azalması sağlanır. Bu durum ise tip 2 diyabetin en önemli nedenlerinin ortadan kaybolmasına katkı verir. Tüm hastalarda olmasa dahi, önemli kısmında mide balonu, tip 2 diyabetin geçmesine yardım etmektedir.

Mide balonunun bir diğer önemli etkisi ise henüz tip 2 diyabet olmayanlarla ilgilidir. Uygulama sonrasında daha az gıda tüketilmesi, olası bir insülin direncini net olarak engeller. Böylece hastalık riskinin düşmesine de katkı vermiş olur.

Mide balonu, sadece fazla kiloların daha rahat bir şekilde verilmesini sağlayan bir tedavi değildir. Ayrıca birçok hastalık riskini de etkili olarak düşürür. Bu yönü ile de insan yaşamını olumlu etkilemektedir.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'