Obezite Ameliyatı ve Diyabet İlişkisi

Obezite Ameliyatı ve Diyabet İlişkisi

Obezite Ameliyatı ve Diyabet İlişkisi

Obezite Ameliyatı, fazla kilolardan kaynaklı olan obezitenin giderilmesi için uygulanan cerrahi yöntemlerdir. Bu yöntemlerin temel hedefi fazla kiloların verilmesini kolaylaştırmak ve obeziteyi ortadan kaldırmaktır. Ancak fazla kilolardan kaynaklı olan tip 2 diyabet ile de obezite Ameliyatınin ilişkisi vardır.

Diyabet Nedir?

Diyabet, kan şekerinin aşırı yükselmesidir. Bu rahatsızlığın kendi içerisinde iki farklı tipi vardır. Bunlar; tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet şeklindedir. Tip 1 diyabet, vücutta insülin hormonunun salgılanmamasına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hastaların vücutlarında pankreas tarafından insülin salgılanmaz.

Tip 2 diyabet, insülin direncine bağlı olarak kan şekerinin normal seviyelere düşmemesi ve yükselmesidir. Bunun sonucunda ise organlar zarar görür. Diyabet, kronik bir hastalıktır ve ömür boyu tedavi gerektirir. Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinir.

Şeker hastalığının birçok önemli komplikasyonu bulunmaktadır. Bunlar; kalıcı sakatlık, kalp damarları, sinirler ve iç organlarda kalıcı hasar, göz ve beyinde fonksiyon kayıpları şeklindedir. Görüleceği üzere söz konusu riskler son derece ciddidir. İşte bu komplikasyonların oluşmaması için ilaç tedavisi ile kan şekerinin sürekli dengede tutulması hedeflenir.

Bu hastalıkta vücudun insüline karşı dirençli olması en önemli etkendir. Normalde pankreas tarafından üretilen insülin sayesinde kan şekeri dengelenmektedir. Ancak diyabet hastalarında vücut, insüline karşı direnç gösterir ve insülin, görevini yerine getiremez.

Obezite ile Diyabet Arasında İlişki Var Mı?

Obezite, vücudun aşırı yağ depolaması ve buna bağlı olarak kilo artışının ortaya çıkmasıdır. Obezite ile birlikte vücudun her bölgesinde yağlanma başlar. Ancak bu olay, büyük oranda bel çevresinde görülür. Bel çevresindeki yağlanma ise insülin direncinin en önemli nedenlerinden biridir.

Vücuttaki aşırı yağ birikimi, pankreas tarafından salgılanan insülin hormonunun hücrelere nakledilmesini engeller veya büyük oranda sınırlar. Bu durum ise tip 2 diyabetin ortaya çıkmasına neden olur. Dolayısıyla diyabet ile diyabet arasında açık bir ilişki vardır.

Diyabetin tek nedeni obezite değildir. Obezite haricinde de tip 2 diyabet için farklı risk faktörleri vardır. Ancak Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan verilere göre dünyadaki vakaların %80’lik kısmının arkasında dolaylı veya direkt olarak obezite vardır.

Aşırı yağ birikimi, insülinin hücrelere ulaşmasını farklı şekillerde engeller. Bunların başında ise aşırı kiloya bağlı olarak hormon dengesinin bozulması gelir. Hormon dengesinin bozulmasının sonucunda ise insülin direnci oluşur.

Bu noktada tip 1 diyabet ile tip 2 diyabeti ayırmak gerekir. Obezite ile ilişkili olan tip 2 diyabettir. Bu hastalar genellikle kiloludur.

Obezite Ameliyatı ile Diyabet Arasındaki İlişki

Obezite Ameliyatı ile diyabet arasında direkt bir ilişki bulunmaktadır. Ancak bu ilişki sadece tip 2 diyabet için geçerlidir. Tip 2 diyabetin nedenleri ise daha farklıdır.

Obezite Ameliyatı, hastaların aşırı yağ kütlesinden kurtulması için yapılan bir operasyondur. Kendi içerisinde farklı türleri olan bu işlem sayesinde hastalar hızlı bir şekilde kilo verir. Ancak bunun için diyet ve egzersiz konularına da dikkat etmeleri gerekir.

Tedavi sonrasında yağ oranı belirgin bir şekilde azalmaya başlar. Yağ oranının azalması ise aşırı yağlanma nedeniyle ortaya çıkan insülin direncinin düşmesine tip 2 diyabetin yavaş yavaş kaybolmasına neden olur.

Tip 2 diyabet, obezite Ameliyatı sonrasında tamamen ortadan kalkabilir ve hastalar, söz konusu hastalık için kullandıkları ilaçları bırakabilir. Dolayısıyla söz konusu tedavi bir noktada ilaçsız yaşamı da sağlar.

Burada çok önemli bir detay vardır. Tip 2 diyabet, büyük oranda aşırı kilodan ve obeziteden dolayı ortaya çıkar. Ancak tek nedeni bu değildir. Farklı nedenlere bağlı olarak da bu hastalık oluşabilir. Eğer aşırı kilodan kaynaklı ise yapılacak olan obezite ameliyatı sonrasında hastalık da ortadan kaybolur. Buna karşın farklı bir nedene bağlı olarak oluşmuşsa hastalık ortadan kaybolmayacak ve varlığını aynı şekilde devam ettirecektir.

Obezite Ameliyatı, çok yönlü bir tedavi olup, insan yaşamını farklı açılardan etkilemektedir. Bu olumlu etkilerin ortaya çıkması için öncelikle deneyimli bir cerrahın tercih edilmesi gerekir. Cerrah, hasta için en uygun tedavi yöntemini belirleyecek ve istenen sonuç alınacaktır. Ayrıca deneyimli obezite cerrahı ile bu ameliyatın risklerinin ortaya çıkma olasılığı da düşecektir.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?