Tüp Mide Cerrahisinin Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi

Tüp Mide Cerrahisinin Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi

Tüp Mide Cerrahisinin Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi

Tüp mide ameliyatı, hastaların hızlı bir şekilde kilo vermesini ve obeziteyi atlatmasını sağlarken, aynı zamanda yaşam kalitelerini de etkiler. Bu açıdan çok yönlü sonuçları olan bir prosedür olduğunu ifade etmek yanlış olmaz. Zaten bundan dolayı günümüzde yoğun olarak şekilde tercih edilmektedir.

Tüp Mide Cerrahisi Yaşam Kalitesini Nasıl Etkiler?

Tüp mide cerrahisi, kısa ve uzun vadeli sonuçları olan bir prosedürdür. Operasyon başarılı bir şekilde uygulanır ve sonrasında ise hastalar doktorlarının talimatlarına göre hareket ederse hastaların yaşamları tamamen değişir. Tüp mide cerrahisinin yaşam kalitesi üzerinde etkileri şu şekildedir:

Kilo Kaybı

Obezite hastalarının en önemli problemi yüksek kilodur. Diyet ve egzersize rağmen bu kiloları vermekte ciddi anlamda zorluk çekerler. Kiloları, hayatlarını ve yaşam kalitelerini sürekli aşağıya çeken bu etkendir. Hatta bir obezite hastası, artık kilo verme konusundaki umutlarını kaybetmiştir. Tüp mide ameliyatı da esasen bu durumdaki kişiler için geliştirilmiştir.

Operasyondan sonra hastalar çok hızlı bir şekilde kilolarını kaybetmeye başlarlar. İlk ay ortalama 6-10 kg arasında kilo kaybı olurken, diğer aylarda ise ortalama 4-6 kg arasında kilo kaybı olur. Egzersiz ve diyete devam edenler, ilk 6 ayda yaklaşık 50 kg verebilir. Dolayısıyla yaşanan kilo kaybı, yaşam kalitelerini birçok açıdan olumlu olarak etkiler.

Genel Sağlık Durumu

Obezite, aşırı kilo ile insanların yaşam kalitelerini aşağı çeken bir hastalıktır. Ancak tek olumsuz yönü yüksek kilo değildir. Buna ek olarak getirdiği bazı kronik sağlık problemleri de vardır. Tip 2 diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklar, yaşam kalitesini olumsuz etkilediği gibi sağlık problemlerinin daha ciddi hale gelmesine yol açabilmektedir.

Bu türden hastalıklar, hastaların sürekli ilaç kullanmasını gerektirir. Bir anlamda hastalar ilaca bağlı olarak yaşamak zorunda kalır. Bu durum da yaşam kalitesi açısından olumsuz etkiler yapar.

Tüp mide ameliyatı ile obezite giderilir. Fazla kiloların gitmesine bağlı olarak bu türden hastalıklar da ortadan kalkabilir. Aşırı kiloya bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar, aşırı kilonun gitmesi ile dolaylı olarak tedavi edilmiş olur.

Psikolojik Etkiler

Fazla kilolardan kurtulmak, hastaların psikolojilerini de direkt olarak etkiler. Kişilerin genel görünümleri düzelir ve beden algıları olumlu yönde değişir. Böylece sosyal ortamlara daha fazla girmeye başlarlar ve özgüvenleri artar.

Fazla kilolar, farklı psikolojik sorunlara da yol açar. Obezitenin devam ettiği süreçte bunların aşılması kolay olmaz. Ancak fazla kilolardan kurtulan hastalar, psikolojik sorunlarını kısa sürede aşarlar. Bu yönden de tüp mide ameliyatı, insan psikolojisine olumlu etkiler yapmaktadır.

Fiziksel Hareket Kabiliyeti

Fazla kilolu olmak, yavaş hareket etmeyi gerektirir. Kişiler isteseler dahi hareket kabiliyetleri kısıtlıdır. Bu durum, hastaların zamanlarını evlerinde geçirmelerine, dışarı çıkamamalarına neden olur. Sosyal yaşamın büyük oranda bitmesi ile sonuçlanır. Ancak kilo kaybı ile birlikte hastaların hareket kabiliyetleri hızlı bir şekilde artar. Bu durum ise tersine etkiler yapar ve hastaların yaşamları olumlu yönde değişir.

Hareket kabiliyetinin artması ile hastalar zamanlarının tamamını evde geçirmek zorunda kalmaz. Dışarı çıkarak yeni sosyal ilişkiler kurar, dışarıdan temin edilecek ihtiyaçları kendileri karşılar.

Beslenme Alışkanlıkları

Tüp mide ameliyatının en önemli etkilerinden biri beslenme alışkanlıklarıdır. Obezite hastaları, diyet yapma konusunda çok başarısızdır. Yemeyi bir alışkanlık haline getirdikleri için bırakmakta zorlanır. Tüp mide ameliyatı sonrasında da bu alışkanlıkları devam eder. Ancak ameliyatın etkileri nedeniyle artık daha kolay şekilde diyetlerini yaparlar.

Ameliyat ile midenin küçültülmesi, hastaların istese dahi çok fazla yemek yiyememesine neden olur. Hastalar, daha küçük porsiyonlarla doygunluk hissine ulaşır. Ayrıca mide küçüldüğü için daha az açlık hormonu salgılanır. Bu ise hastaların iştahlarının azalmasını sağlar.

Bütün bu süreç, hastaların beslenme alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirir. Ancak ilk dönemlerde kazanılan bu alışkanlıklarının devam ettirilmesi için hastaların bir irade ortaya koymaları gerektiği de unutulmamalıdır.

Sağlık Yaşam

Tüp mide ameliyatı, yaşam kalitesine farklı olumlu etkiler yapar. Bunlar sayesinde hastalar, artık sağlık bir yaşam tarzına sahip olur. Bu yaşam tarzını devam ettirmek ise hastaların kendi ellerindedir. Kendilerine verilen talimatları, tavsiyeleri ve uyarıları dikkate alan hastalar, kalıcı olarak sağlık yaşama sahip olabilir.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?