Tüp Mide Ameliyatı İçin Aday Seçimi – Kimlere Yapılır ?

Tüp Mide Ameliyatı İçin Aday Seçimi – Kimlere Yapılır ?

Tüp Mide Ameliyatı İçin Aday Seçimi – Kimlere Yapılır ?

Tüp mide ameliyatı, obezite tedavisinin en etkili yollarından biridir. Bu prosedür sonrasında hastalar, ilk 6 aylık süreçte 30-50 kg verebilir. Bu kadar etkili bir yöntem olmasına karşın, tüp mide ameliyatı herkes için uygun bir yöntem değildir. Peki, tüp mide Ameliyatı için aday seçimi nasıl yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı Öncesinde Yapılan Değerlendirmeler

Tüp mide ameliyatı, cerrahi bir işlemdir. Her ne kadar obezitenin giderilmesi ve fazla kilolardan kurtulma noktasında çok etkili olsa da, bu prosedür için bazı şartlar aranmaktadır. Yani isteyen herkesin tüp mide ameliyatı yaptırması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu ameliyatı olmak isteyen adaylar, farklı açılardan değerlendirilir. Bu değerlendirmeler sonucunda elde edilen veriler, hastaların uygun aday olup olmadıklarını net şekilde ortaya koyar. Yapılan değerlendirmelere ilişkin detaylar şu şekildedir:

Obezite Derecesi

Obezite derecesi, bu prosedür için temel şartlardan biridir. Zayıflama konusunda çok etkili sonuçlar veren tüp mide ameliyatı, sadece obezite hastalarına uygulanır. Obez olmayan, ancak fazla kilolarından bir türlü kurtulamayanlar için bu prosedür uygulanmaz.

Bir diğer önemli nokta ise bütün obezite hastalarına da uygun olmamasıdır. Ameliyatı sadece belli bir derecenin üzerindeki obezite hastaları olabilir. Bu detay şu şekildedir:

  • Beden kitle indeksi 35 ve üzerinde olanlar bu ameliyatı olabilir.

Beden kitle indeksi daha düşük olanlar için farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Dolayısıyla hastaların obezite dereceleri, bu noktadaki temel belirleyici olarak kabul edilebilir.

Bilindiği gibi obezite, farklı hastalıklara da neden olabilmektedir. Obezite kaynaklı tip 2 diyabet veya hipertansiyon gibi hastalıkların olması durumunda, beden kitle indeksi şartı 30’a kadar indirilebilir. Ancak buradaki kararı uzman hekim verir. Adayın genel durumuna bağlı olarak bu şartı 30’a indirebilir veya indirmeyebilir.

Genel Sağlık Durumu

Tüp mide ameliyatı, cerrahi bir işlemdir. Adayların ameliyata engel bir durumlarının olmaması gerekir. Genel sağlık durumları, ameliyat için uygun olmayan adaylar, bu prosedürden yararlanamazlar. Bu kişiler genel olarak şunlardır:

  • Kalp ve damar hastalıkları
  • Karaciğer hastalıkları
  • Solunum sistemi rahatsızlıkları
  • Böbrek yetmezliği

Bu tür sağlık problemleri olan kişilerin ameliyat olması çok risklidir. Bu durum sadece tüp mide için değil, bütün cerrahi işlemler için geçerlidir.

Operasyon öncesinde hastaların tıbbi geçmişlerine bakılır. Ayrıca gerekli test ve tetkikler yapılır. Bütün bunların sonucunda uzman cerrah tarafından değerlendirme yapılarak, hastanın uygun bir aday olup olmadığı belirlenir.

Anesteziye Uygunluk

Ameliyat olmak isteyenlerin anesteziye uygun olması ve anestezi almasına engel bir durumunun olmaması gerekir. Anestezi için kullanılan ilaçlar, nadiren de olsa alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Anesteziye engel olması muhtemel diğer durumlar ise şu şekildedir:

  • Solunum sistemi rahatsızlıkları
  • Gebelik
  • Aşırı kilo
  • Daha önce anestezi alırken sorun yaşayanlar

Bu kişilerin anestezi alması uygun olmayabilir. Operasyondan önce yapılan aday değerlendirmesinde, bu tür kişiler için detaylı anestezi araştırması da yapılmaktadır.

Yaş

Tüp mide Ameliyatı, 18 ile 65 yaş arasındaki hastalar için uygun bir yöntemdir. Dolayısıyla yaşın da burada önemli bir etken olduğu açıktır. Bu yaş aralığında olmayan hastalar için farklı obezite tedavileri uygulanır.

Psikolojik Değerlendirme

Tüp mide ameliyatı, her ne kadar kilo vermeyi sağlasa da, özellikle ameliyattan sonraki ilk dönemlerde hastaların zorlanmasına neden olabilmektedir. Ayrıca ameliyatın sonuçlarının kalıcı olması için beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekir.

Ameliyattan sonraki sürecin sorunsuz bir şekilde yönetilebilmesi için adayların psikolojik olarak bu sürece hazır olması gerekir. Psikolojik olarak hazır olmayanlar, ameliyattan sonra çok zorlanmakta ve psikolojik destek almak zorunda kalmaktadır. Ayrıca bu kişiler, beslenme alışkanlıklarını da değiştirmede zorlanmaktadır. Buna bağlı olarak ameliyattan sonra verilen kilolar bir süre sonra yeniden alınmaktadır.

Farklı Tedavi Seçenekleri

Tüp mide Ameliyatı, son derece etkili bir yöntem olsa da, herkes için ideal tedavi yöntemi değildir. Obezite hastaları direkt bu ameliyat için gelseler dahi, yapılacak değerlendirme ile hastalara farklı tedaviler tavsiye edilebilir. Farklı tedavilerin daha etkili sonuçlar verebileceği ifade edilebilir.

Yapılan tüm değerlendirmelerin ardından hastalara, uygun tedavi seçenekleri, bunların riskleri ve etkileri aktarılır. Hangi tedavinin uygulanacağına, doktor ile birlikte hasta karar verir. Doktor tavsiyelerinin dikkate alınması önemlidir.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?