Mide Balonu Cerrahisi ve Kardiyovasküler Sağlık

Mide Balonu Cerrahisi ve Kardiyovasküler Sağlık

Mide Balonu Cerrahisi ve Kardiyovasküler Sağlık

Mide balonu, farklı açılardan insan sağlığını direkt olarak etkiler. Her ne kadar cerrahi olmayan bir zayıflama yöntemi olsa da, hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağladığından, kardiyovasküler sağlık ile de yakından ilgilidir.

Mide Balonunun Kardiyovasküler Sağlığa Olan Etkileri

Kilo ile kardiyovasküler sağlık arasında direkt ilişki olduğu bilinen bir durumdur. Fazla kilolar, kalp ve damar sağlığı açısından ciddi bir risk iken, zayıflama ve yağlardan kurtulma ise tam tersi etkilere sahiptir.

Mide balonu da zayıflamaya yönelik bir prosedür olduğundan, direkt olarak kardiyovasküler sağlık ile ilişkilidir. Ancak bu ilişkinin ortaya çıkması için sadece mideye balon yerleştirilmesi yeterli değildir. Buna ek olarak hastaların diyet ve egzersiz ile fazla kilolarından kurtulması da son derece önemlidir.

Mide balonu, hastaların zayıflamasını tek başına sağlamaz. Diyet ve egzersize ihtiyaç duyar. Bundan dolayı kardiyovasküler sağlıktaki olumlu etkiler için hastaların da mutlaka surette gereken hususlara dikkat etmesi gerekir. Bu işlemin kalp ve damar sağlığı üzerine etkileri genel olarak şu şekildedir:

· Kilo Kaybı

Fazla kilo ve dolayısıyla da obezite, kardiyovasküler sağlık açısından en önemli risklerden biridir. Vücutta biriken yağ miktarının normale göre belirgin şekilde artması ile kalp hastalıkları, damar sertleşmesi, hipertansiyon gibi hastalıkların riskleri de artar. Sadece aşırı kiloya bağlı olarak dahi söz konusu hastalıklar ortaya çıkabilir.

Bu türden hastalıkları olan kişiler doktora gittiklerinde, aldıkları ilk tavsiye kilo verme şeklindedir. Mide balonu, diyet ve egzersizle kilo vermekte zorlananlar için geliştirilmiş bir prosedürdür. Cerrahi olmayan yöntemlerle mideye yerleştirilen ve daha sonra şişirilen balonlar, hastaların az yemelerini sağlar ve kilo vermelerini kolaylaştırır.

· Hipertansiyon

Kardiyovasküler sağlık açısından çok farklı riskler bulunmaktadır. Ancak hipertansiyon, bunlar içerisinde özel bir yere sahiptir. Kanın, damarlara yapmış olduğu basıncın normale göre çok daha yüksek olması, ciddi sağlık risklerini beraberinde getirir. Bundan dolayı hipertansiyon hastaları, sürekli ilaç kullanarak kan basıncını normal seviyede tutmak zorundadır.

Hipertansiyon farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu noktada farklı risk faktörleri vardır. Ancak fazla kilo ve obezite bu noktadaki en önemli risk faktörlerinden biridir. Mide balonu sayesinde fazla kilolarından kurtulan hastalar, hipertansiyondan da kurtulma noktasında önemli bir adım atmış olurlar.

· Obezite Kaynaklı Hastalıklar

Obezite kaynaklı farklı hastalıklar vardır. Bunlardan en bilinenleri ve yaygın olarak görülenleri, hipertansiyon ve tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabet, fazla kilo ve yağlanmaya bağlı olarak hastalarda oluşan insülin direnci nedeniyle ortaya çıkar.

İnsülin direncinin oluşmasının farklı nedenleri olsa da, bel çevresindeki yağlanma, yani obezite en önemli nedenlerden biridir. Mide balonu ile birlikte obezite tedavi edilir ve bel çevresindeki yağlanma gider. Bu durum ise insülin direncinin düzelmesine ve tip 2 diyabet hastalığının yok olmasına katkı verir.

Tip 2 diyabet, kardiyovasküler sağlığı da olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Dolayısıyla kilo vermeye bağlı olarak bu alandaki sağlık riskleri ortadan kaldırılmış olur.

· Kolesterol

Kardiyovasküler sağlık riski açısından kolesterolün ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Obezite ile birlikte kötü kolesterol olarak bilinen LDL yükselirken, iyi kolesterol olarak bilinen HDL ise azalır. Mide balonu sonrasında ise tam tersi bir durum yaşanır.

Kötü kolesterol (LDL), kanda belli bir düzeyin üzerinde olduğu zaman risk teşkil etmeye başlar. LDL, zamanla damarların iç yüzeylerine yapışır ve burada plak oluşmasına yol açar. Plak ise damar tıkanıklığı ve damar yırtılması gibi çok ciddi problemlere neden olur.

· İnflamasyon

Obeziteye bağlı olarak iflamasyon riski artar. Hatta vücudun farklı noktalarında fark edilmeyen iflamasyonların oluşmasına dahi neden olabilir. Bu ise kalp ve damar sağlığı açısından ciddi bir risktir. Mide balonu ile birlikte kilo verme ve obezite tedavisi, bu riskin de ortadan kalkmasını sağlar.

Kimler Mide Balonu Yaptırabilir?

Mide balonu yaptırmak için obez olmak gibi bir şart yoktur. Aşırı kilolu olanlar, daha önce obezite cerrahisi işlemi geçirmeyenler, bu prosedürden yararlanabilir.

Mide balonu için hastaların beden kitle indeksinin 27 ve üzeri olması gerekir. Devlet hastanelerinde bu prosedürün yapılması içinse beden kitle indeksinin 40 ve üzeri olması istenmektedir.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'