Mide Balonu Cerrahisinin Etkileri ve Sonuçları

Mide Balonu Cerrahisinin Etkileri ve Sonuçları

Mide Balonu Cerrahisinin Etkileri ve Sonuçları

Mide balonu etkileri ve sonuçları ile obezite tedavisinin en önemli seçeneklerinden biridir. Özellikle cerrahi bir prosedür olmaması ve sindirim sisteminde kalıcı bir değişime neden olmaması, en beğenilen yanlarındandır.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, mideye yerleştirilen ve daha sonra hava ya da insan sağlığı için zararlı olmayan bir sıvı ile şişirilen balondur. Mideye yerleştirilen bu balon, mide hacminin önemli bir kısmını doldurur ve böylece hastalar daha az gıda ile tokluk hissetmeye başlar. Bu ise zamanla diyet yapmayı ve dolayısıyla da kilo vermeyi kolaylaştırır.

Bu prosedür, balonun tipine göre farklı şekillerde uygulanır. Balonun mideye endoskopik yöntemlerle yerleştirildiği seçenekler olduğu gibi yutulabilir balonlar da vardır. Bol su ile yutulan balonlar, son dönemlerde daha fazla tercih edilmektedir.

Balonlar, hastanın durumuna ve yapılan uygulamaya bağlı olarak midede 4-12 ay arasında kalır. Ancak ortalama olarak 6 ay kaldığını ifade etmek yanlış olmaz. Daha uzun süre kalmasının mide açısından farklı riskleri getirmesi nedeniyle, buradaki süreler ve sınırlar aşılmaz.

Mide Balonu Sonrası Kaç Kilo Verilir?

Mide balonu tedavisinin sonuçlarına dair en fazla merak edilen husus, bu prosedür ile kaç kilo verileceğidir. Bu noktada net bir ifade kullanmak çok zordur. Zira verilecek kilo hastanın genel durumuna ve uygulamadan sonra kendisi içi hazırlanan diyet ve egzersiz programına ne kadar uyduğuna bağlıdır.

6 ay gibi bir sürede hastalar ortalama 20-25 kg vermektedir. Diyet ve egzersize bağlı olarak bu miktar 30 kg’ın üzerine veya 10 kg’ın altına düşebilir. Prosedürün başarısı, tamamen hastanın diyet ve egzersiz konusundaki azmine bağlıdır. Öyle ki, diyet ve egzersize önem vermeyenlerde kilo kaybı bir noktadan sonra tamamen durabilir.

Mide Balonunun Beslenme Alışkanlıklarına Etkisi

Mide balonu, her ne kadar bir zayıflama tedavisi olarak görülse de, temel hedefi hastaların zayıflaması ve kilo vermesi değildir. Zira bu tedavi geçicidir, yani bir süre sonra balon mideden çıkarılır. Eğer gerçek hedef kilo verme olsaydı, balon çıktıktan sonra hastalar kilo almaya başlardır.

Bu prosedürün temel hedefi, hastaların beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, gereksiz yediklerini ortadan kaldırmak ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarını sağlamaktır.

Balonun mideye yerleştirilmesi ile birlikte hastalar eskisi gibi fazla yemek yiyemez. İstese dahi midenin büyük kısmı balonla dolu olduğundan bunu yapamazlar. İşte bu süreçten sonra hastaların beslenme alışkanlığı kazanmaya çalışmaları gerekir. Yeni beslenme alışkanlığının kazanılması ile birlikte hem kilo verme gerçekleşir hem de verilen kilolar kalıcı olur. Yani balon çıkarıldıktan sonra yeniden kilo alınmaz.

Mide balonu, mide genişleyen bir organdır prensibine göre geliştirilmiştir. Genişleyen mide, az gıdaya da alışır ve az gıda ile tokluk hissi oluşturur. Balon ile hastalar az gıda tüketmeyi bir alışkanlık haline getirir ve prosedürden sonra da bu konuda özen gösterirse, hem sağlıklı beslenme alışkanlığı edinirler hem de kilo problemlerini kalıcı olarak çözerler.

Mide Balonu Yan Etkileri

Mide balonu, çok avantajlı bir prosedür olmasına rağmen bazı yan etkilerinin olduğunun da bilinmesi gerekir. En sık görülen yan etkiler şunlardır:

  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Mide krampları

Mide, içine gelen her şeyi besin olarak görür ve sindirmeye çalışır. Balonun yerleştirilmesi ile birlikte balonu da besin olarak görür ve sindirmek için salgılar üretir. Ancak balonu sindirmeyi başaramayınca bu defa refleks olarak onu atmaya çalışır. İşte bu refleks, bulantı ve kusma olarak hastalarda görülür.

Balon yerleştirilmesi ile bulantı, kusma ve mide krampları, hastaların neredeyse %90’ında görülür. Bu yan etkiler, bazı hastalarda daha şiddetli olur. Hatta bazı hastalar, yan etkilerden dolayı balonun çıkarılmasını talep ederler. Bu şekilde geri çıkarma talebinin temelinde, tedaviden hemen sonraki ilaçların kullanılmaması ve talimatlara göre hareket edilmemesidir.

Operasyondan hemen sonra bu yan etkilerin olacağı bilindiği için hastalara bulantı ve kusma için ilaçlar reçete edilir ve tavsiyeler verilir. Bunlar kullanıldığında ve tavsiyelere uyulduğunda, söz konusu yan etkiler ortalama 1 hafta azalarak kaybolur.

Sorunsuz ve kaliteli bir mide balonu deneyimi için mutlaka alanında uzman bir cerrahın ve tıbbi yeterliliği olan bir kliniğin tercih edilmesi gerekir.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'