Tüp Mide Ameliyatının Etkileri ve Sonuçları

Tüp Mide Ameliyatının Etkileri ve Sonuçları

Tüp Mide Ameliyatının Etkileri ve Sonuçları

Tüp mide Ameliyatı, obezitenin tedavi edilmesi için kullanılan prosedürlerden biridir. Söz konusu prosedür, sadece belli şartları sağlayan hastalara uygulanır. Obezitenin ve neden olduğu sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması konusunda oldukça etkilidir.

Tüp Mide Ameliyatının Etkileri

Tüp mide ameliyatı, midenin yaklaşık %80’lik kısmının alınmasını içeren bir prosedürdür. Genel anestezi altına alınan hastaların midelerinin sağ tarafına bir kalibrasyon tüpü yerleştirilir ve geriye kalan sol bölüm vücut dışına çıkarılır.

Bu prosedürün en önemli etkisi, midenin kalıcı olarak küçültülmesidir. Kesilen bölüm vücut dışına çıkarıldığı için prosedür geri döndürülemez özelliğe sahiptir. İşlem sırasında midenin giriş ve çıkışına müdahale edilmez, bu bölümü kapsayacak şekilde işlemler gerçekleştirilir. İşlemler sonunda mide adeta bir tüp şeklini alır.

Tüp Mide Ameliyatının Yan Etkileri

Midenin küçültülmesi ile birlikte prosedürün bazı yan etkileri de ortaya çıkar. Yan etkiler, her ne kadar kişiden kişiye göre değişse de, genel olarak şu şekildedir:

  • Anestezi kaynaklı yan etkiler
  • Enfeksiyon
  • Kanama
  • Kan pıhtılaşması ve buna bağlı sorunlar
  • Bulantı
  • Kusma
  • Beslenme ve sindirim problemleri
  • Akciğer ve solunum problemleri
  • Stapler hatta kaçak

Buradaki yan etkilerin görülme olasılıkları oldukça düşüktür. Ayrıca fark edildiklerinde gerekli müdahaleler ile bunlar hızlı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Sonuçları

Tüp mide ameliyatı, çok önemli sonuçları olan cerrahi bir işlemdir. Bu işlemin en çarpıcı sonuçları şu şekildedir:

· Midenin Küçülmesi

Prosedür, laparoskopik cerrahi yöntemle midenin %80’inin alınması şeklindedir. Bu işlem esnasında mide giriş ve çıkışları korunur. Dolayısıyla buralarda herhangi bir cerrahi işlem yapılmaz. Ayrıca mide haricindeki diğer sindirim sistemi organlarından hiçbirine müdahale edilmez.

Tüp mide Ameliyatı, kapalı ameliyat yöntemi ile yapılır. Ancak bu yöntem için hastaların genel durumlarının ve sağlıklarının uygun olması gerekir. Aksi durumda hastalara açık ameliyat yapılır.

· Daha Az Gıda ile Tokluk Hissi

Midenin %80’lik kısmının alınması sonucunda, geriye küçük ve tüp şeklinde bir bölüm kalmaktadır. Bu bölüm ise geçmişe kıyasla çok daha az gıda ile dolmakta ve buna bağlı olarak az gıda ile tokluk hissi oluşmaktadır.

Bu prosedürün en önemli sonuçlarından biri, daha az gıda ile tokluk hissinin oluşmasıdır. Zira bu sayede hastalar daha az kalori alır ve buna bağlı olarak daha hızlı kilo vermeye başlar.

· İştahın Azalması

Mideden salgılanan farklı salgılar ve hormonlar vardır. Mide duvarlarından salgılanan açlık hormonu da bunlardan biridir. Midenin duvarlarının büyük kısmının alınmış olması, bu hormonların geçmişe kıyasla daha az salgılanmasına neden olmaktadır. Bu ise hastaların iştahlarında belirgin bir azalmanın yaşanmasına yol açmaktadır.

·         Kilo Kaybı

Midenin küçülmesi ile birlikte gıda alımında ciddi bir azalma meydana gelir. Bu ise kalori alımının azalması ve kilo kaybı ile sonuçlanır. Kilo kaybı, özellikle ameliyattan sonraki ilk dönemlerde son derece hızlıdır. Öyle ki, sadece 1 aylık süreçte 10 kg’dan fazla kilo kaybı yaşayan hastalar dahi vardır.

Ameliyattan sonraki zamanlarda kilo kaybı yavaşlar. Ancak hastalar ilk 6 aylık süreçte 50 kg’a kadar verebilir. Hatta bazı hastalar, fazla kilolarının %80’lik kısmından ilk 6-8 ayda kurtulmaktadır.

Kilo kaybı, her ne kadar bu prosedürün sonuçlarından biri olsa da, hastaların diyet ve egzersiz konusunu atlamaması gerekir. Zira mide genişleyebilen bir organdır. Diyet ve egzersize yeteri kadar önem verilmezse ve çok fazla gıda tüketilirse, kilo kaybı bir noktadan sonra durabilir.

· Beslenme Değişiklikleri

Midenin önemli kısmının alınması ile birlikte hastaların geçmişe göre daha farklı bir beslenme alışkanlığı kazanması gerekir. Ameliyattan hemen sonra berrak sıvı diyeti, sıvı diyeti ve püre diyeti yapılır. Bu diyetler toplamdaki süreleri 2-3 ayı bulur ve hastalar bu süreçten sonra normal gıdalar tüketmeye başlar. Bu süreçten sonra da hastaların porsiyonları küçültmesi gerekir.

· Obezite ile Sağlık Sorunlarının Giderilmesi

Tüp mide ameliyatı, obezitenin tedavisi için yapılan bir cerrahi işlemdir. Hastaların kilo vermesi ile birlikte obezite ve obezite kaynaklı sağlık riskleri ortadan kalkar. Böylece hastalar çok daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşama adım atma imkanı yakalar.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?