Mide Balonu Cerrahisinin Kilo Verme Mekanizması

Mide Balonu Cerrahisinin Kilo Verme Mekanizması

Mide Balonu Cerrahisinin Kilo Verme Mekanizması

Mide balonu cerrahisi, sağladığı avantajlar ile hastaların etkili ve kalıcı bir şekilde kilo vermesine yardım eder. Bu prosedürde bulunan kilo verme mekanizması, farklı açılardan hastalar üzerinde etki yapar.

Mide balonu, günümüzdeki yaygın obezite tedavisi seçeneklerinden biridir. Her ne kadar obezite tedavileri içerisinde yer alsa da, beden kitle indeksi 27 ve üzerinde olanlar bu prosedürden yararlanabilir. Yani bu prosedürden, obez olmamasına karşın kilolu olanlar da yararlanabilmektedir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu, kendi içerisinde farklı seçeneklere sahip bir tedavidir. Bu seçeneklerin ilki endoskopik balonlar olup, bunlar mideye endoskopik yöntemlerle yerleştirilir. Söz konusu yöntem sırasında hastalara sedasyon verilir ve hastaların rahatlaması ve sakinleşmesi sağlanır. Sedasyon ile hastalar bir tür derin uykuya dalarlar.

Endoskopik yöntemlerle balon mideye yerleştirilir ve sonrasında ise balon sıvı veya hava ile şişirilir. Genellikle balonların şişirilmesi için renkli sıvılar tercih edilir. Bu sıvılar, insan sağlığı açısından herhangi bir risk taşımazlar. Balon patladığında, hastaların bu patlağı sindirim ve boşaltım (idrar) sistemi üzerinden fark etmesini sağlarlar. Kullanım süresinin dolmasından sonra balon yine endoskopik yöntemle çıkarılır.

Bu prosedürdeki diğer bir seçenek ise yutulabilir balonlardır. Yutulabilir balonlar, bol su ile yutulur ve sonrasında yine sıvı ile şişirilir. Tedavi süresi dolduğunda balonda bulunan özel valf açılır ve böylece içerisindeki sıvı boşalır. Sonrasında ise yutulabilir balon, direkt olarak sindirim sistemi üzerinden dışarı atılır.

Mide Balonu Tedavisi Kilo Verme Mekanizması

Mide balonu, kilo vermeyi kolaylaştırıcı etkilere sahip bir tedavidir. Söz konusu tedavi sayesinde hastalar kısa bir sürede 20 kg ve üzerinde kilo verebilmektedir. Bu prosedürün kilo verme mekanizmasının prensipleri şu şekildedir:

· Mide Kapasitesini Azaltma

Mideye yerleştirilen balon, mide hacminin önemli kısmını doldurur. Yerleştirilen balonların hacimleri 400 cc ile 600 cc arasında değişmektedir. Hastanın durumuna göre uygun bir seçenek tercih edilir. Temel hedef, mide hacminin doldurulması ve böylece kapasitesinin azaltılmasıdır.

Mide balonundaki kilo verme mekanizmasının temelinde bu husus vardır. Birçok obezite tedavisi kapsamında bu işlem, cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Yani ameliyatla mide küçültülmekte ve kapasitesi düşürülmektedir. Ancak burada cerrahi bir işlem olmaksızın mide kapasitesi azaltılmaktadır.

· Tokluk Hissini Artırma

Balonun yerleştirilmesi ile birlikte midenin önemli kısmı balonla dolar. Böylece geriye kalan kısım daha az gıda ile tokluk hissinin oluşmasını sağlar. Üstelik balonun sağlamış olduğu dolgunluk nedeniyle oluşan tokluk hissi çok daha fazla olur. Bu sayede hastalar daha az yemek yemeye başlar ve bir süre sonra bunu alışkanlık haline getirir.

· Yemek Miktarını Kontrol Etme

Midenin bir kısmının balonla dolu olması, geriye kalan boş kısma daha az gıdanın alınmasına imkan verir. Böylece hastalar isteseler dahi çok faza gıda tüketemezler. Zira az bir gıda ile mideleri dolar. Bu durum tüketilen gıdaların kontrol edilmesini ve porsiyonların daha küçük olmasını sağlar.

· İştahı Azaltma

Midenin sürekli dolu olması, iştahın azalmasına neden olur. Normal şartlarda sindirim sonra mide boşalır ve açlık hormonu salgılanır. Açlık hormonu ise iştaha neden olur. Ancak midede balonla oluşan dolgunluk hissi, bu hormonun daha az hissedilmesine yol açar. Dolayısıyla hastaların iştahlarında belirgin bir azalma meydana gelir ve böylece kilo verme süreci olumlu etkilenir.

· Motivasyon

Mide balonu, başlı başına bir motivasyon kaynağıdır. Bu prosedürü veya farklı bir obezite cerrahisi yöntemini yaptıranlar, kilo verme konusunda motive olmuşlardır. Prosedürün ardından ise ekstra bir motivasyon sağlanır ve bu sayede hastalar güdülenir. İşte bu güdülenme ve motivasyon, kilo vermeyi daha kolay hale getirir.

· Diyet ve Egzersiz Etkisi

Obezite tedavileri, diyet ve egzersizle kilo veremeyenler için geliştirilmiştir. Bu kişiler esasen diyet ve egzersizi yapmalarına rağmen kilo vermeme durumu yaşamazlar. Bu kişilerin sorunu, diyet ve egzersiz programına uymamaktır.

Mide balonu, diyet ve egzersiz programına uyma konusunda hastaları olumlu olarak etkiler. özellikle sağlamış olduğu motivasyon, bu noktada çok etkilidir. Ayrıca mide kapasitesinin ve hacminin küçülmesi, diyet yapmayı çok daha kolay hale getirir. Böylece hastalar diyet ve egzersiz programlarına daha rahat bir şekilde uyarak, etkili kilo verme imkanı yakalar.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?