Mide Balonu Cerrahisinin Uzun Dönem Sonuçları

Mide Balonu Cerrahisinin Uzun Dönem Sonuçları

Mide Balonu Cerrahisinin Uzun Dönem Sonuçları

Mide balonu, kısa ve uzun vadeli sonuçlara sahip bir prosedürdür. Esasında önemli olan uzun vadeli sonuçlarıdır. Hastaların kilolarından kurtulmalarına imkan veren mide balonu, bunun haricinde de önemli etkilere sahiptir.

Mide balonu, hastaların midesine balon yerleştirilmesi şeklinde uygulanan bir operasyondur. Bu operasyonda temel hedef, hastaların daha az gıda ile tokluk hissine ulaşmasıdır. Yerleştirilen balon, midede 4-12 ay arasında kalır. Bu sürecin sonunda ise balon çıkarılır.

Mide Balonunun Uzun Vadeli Sonuçları

Mide balonu, geçici bir tedavi olmasına karşın, hastalar talimatlara uyduklarında uzun vadeli sonuçları olan bir operasyondur. Cerrahi olmayan bir yöntemle mideye yerleştirilen balon, insanların yaşamlarını farklı açılardan olumlu olarak etkiler. Mide balonunun uzun vadeli sonuçları şu şekildedir:

· Kilo Kaybı

Mideye yerleştirilen balon, mide hacminin önemli kısmını doldurur. Buna bağlı olarak hastalar daha az gıda ile doygunluk hissine ulaşır. Böylece daha az kalori alınır ve kilo kaybı yaşanır. Buradaki kilo kayıpları, obezite cerrahisi yöntemlerine göre nispeten daha azdır. Ancak uzun vadeli olarak bakıldığında, talimatlara uyan hastaların 6-8 ayda yaklaşık 30 kg verebildiği görülecektir.

· Beslenme Alışkanlıkları

Balonun mideye yerleştirildiği ilk andan itibaren hastaların beslenme alışkanlıklarının değişmesi hedeflenir. Balonun etkisi nedeniyle başlangıçta daha az yemeye başlayan hastalarda bunun bir alışkanlığa dönüşmesi önemlidir. Mide balonu, beslenme alışkanlıklarının istenen yönde değiştirilmesi noktasında hastalara ciddi bir kolaylık sağlamaktadır.

Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Balon, bu noktada hastaların işini kolaylaştırmasına karşın, tek başına yeterli değildir. Dolayısıyla hastaların da iradelerini net şekilde ortaya koyması gerekir. Aksi durumda istenen beslenme alışkanlıkları kazanılamaz ve buna bağlı olarak istenen olumlu sonuçlar elde edilemez.

· Egzersiz Alışkanlıkları

Direkt olarak ilişkisi olmasa da, bu tedavinin uzun dönem sonuçları arasında hastaların egzersiz alışkanlıkları kazanması da vardır. Tedaviyle birlikte hastalarda kilo vermeye dair yüksek bir motivasyon oluşur. Bu motivasyon ile hastalar daha hızlı kilo vermeyi hedefler ve düzenli olarak egzersiz yapar.

İstediği sonuçları alan hastalarda egzersizler adeta bir alışkanlık halini alır. Kilosunu korumak için hastalar kazandıkları bu alışkanlıkları devam ettirir.

· Yan Etkiler ve Komplikasyonlar

Mide balonu, cerrahi olmayan bir işlemdir. Bundan dolayı diğer obezite cerrahisi yöntemlerine göre daha güvenli kabul edilmektedir. Ancak diğerlerine göre az olsa da, bu prosedürün de kendi içerisinde yan etkileri ve komplikasyon riskleri bulunmaktadır.

Prosedürün yan etkilerinin başında bulantı, kusma ve mide krampları vardır. Söz konusu yan etkiler, büyük oranda operasyondan hemen sonra oluşur ve ortalama 1 haftada tamamen kaybolurlar. Bulantı, kusma ve krampların ortaya çıkmasının nedeni, midenin balonu dışarı atmak istemesidir.

Kusma, bulantı ve kramplar kısa vadeli sonuçlardır. Ancak reflü, ülser gibi uzun vadeli sonuçlar da bulunmaktadır. Bunların görülme olasılıkları son derece düşüktür. Buna karşın yine de dikkate alınmaları gerekir. Söz konusu yan etki ve komplikasyonların ortaya çıkma olasılıklarını artırıcı davranışlardan kaçınmak önemlidir.

· Sağlık

Mide balonu, bir kilo verme yöntemi olarak kabul edilebilir. Bu prosedürün geliştirilmesinin amacı obezitedir. Diyet ve egzersizle kilo veremeyen hastaların kilo vermelerinin desteklenmesi için böyle bir yöntem geliştirilmiştir.

Uzun vadede verilecek kilolarla hastalar, obeziteden tamamen kurtulabilir. Ayrıca obeziteden kaynaklı tip 2 diyabet gibi sürekli ilaç kullanmayı gerektiren hastalıklar da ek bir tedavi gerektirmeden geçecektir. Bütün bunlar, hastaların daha sağlıklı ve ilaçsız bir yaşam sürme olasılıklarını yukarı çekecektir.

Uzun vadede, kilo kaynaklı farklı hastalıkların riskleri de ortadan kaybolur. Böylece ilgili prosedür, belki de hastaların yakalanacakları hastalıkları da engeller ve çok daha sağlıklı bir yaşam sürmesine katkı verir.

· Yaşam Kalitesi

Kilo kaybı ve sağlık problemlerinin giderilmesi ile birlikte hastaların yaşam kalitelerinde belirgin bir artış yaşanır. Fazla kilolar verildiğinde hareket kabiliyeti artar, görünüm güzelleşir ve hastaların özgüvenlerinde belirgin bir artış meydana gelir.

Özgüveni artan hastalar sosyal yaşama daha fazla dahil olmaya başlar. Arkadaş ilişkileri gelişir ve yaşamında olumlu yönlü çok fazla değişim yaşanır.

Mide balonu uzun dönem sonuçları, hastaların yaşamlarının daha kaliteli ve daha sorunsuz olmasını sağlar. Bunun için doğru bir hekimin tercih edilmesi, prosedürden sonra ise talimatlara uyulması gerekir.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?