Tüp Mide Ameliyatı ve Hamilelik

Tüp Mide Ameliyatı ve Hamilelik

Tüp Mide Ameliyatı ve Hamilelik

Tüp mide Ameliyatı ile hamilelik arasında direkt bir ilişki vardır. Tüp mide ameliyatı olanlar veya olmayı planlayanlar, gebelik planlarını bu ameliyata göre yapmalıdır. Böylece gebelik süreci çok daha rahat ve keyifli geçecektir.

Tüp Mide Ameliyatı Hamilelik Şansını Artırır Mı?

Tüp mide ameliyatı, obezitenin tedavisinde ve fazla kiloların verilmesinde son derece etkilidir. Bu prosedürde sadece midenin %80’lik kısmı alınmakta ve bunun haricinde hastalara herhangi bir müdahalede bulunulmamaktadır.

Sağlıklı bir gebelik için anne adayının sağlıklı olması ve fazla kilolarının olmaması gerekir. Fazla kilo, hem gebe kalmayı zorlaştırır hem de gebelik dönemindeki riskleri artırır. Gebe kalmanın kolaylaşması için obezitenin tedavi edilmesi çok önemlidir. Zira obezite kaynaklı polikistik over sendromu, insülin direnci gibi sağlık sorunları yumurta bozukluğuna ve düşüklere neden olabilmektedir.

Obezite tedavisi sonrasında bütün bu sorunlar ortadan kalkmakta ve anne adayları için gebe kalmak çok daha kolay olmaktadır. Bu açından tüp mide ameliyatının hamilelik şansını artırdığı bir gerçektir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Hamilelik Düşünülmeli?

Tüp mide ameliyatı, uzun dönem sonuçları olan bir prosedürdür. Diğer cerrahi işlemlerde iyileşme 4-6 haftada tamamlanmakta ve bu aşamadan sonra hastalar normal yaşamlarına dönmektedir. Ancak obezite Ameliyatı uygulamalarında durum daha farklıdır. Zira burada iyileşmeye ek olarak beslenmenin de düzene girmesi gerekmektedir.

Tüp mide ameliyatının ardından iyileşme yaklaşık 4-6 haftada tamamlanır. Ancak beslenmenin düzene girmesi, vitamin ve mineral seviyesinde sorun kalmaması için daha fazla süreye ihtiyaç duyulur. Bundan dolayı söz konusu ameliyatı geçirenlerin, ilk 1 yıl içerisinde hamilelik düşünmemesi tavsiye edilir.

Hamilelikte beslenmenin çok büyük bir öneme sahip olması, hastaların 1 yıl beklemelerinin temel nedenidir. Ayrıca bu süreçte doktor tavsiyelerinin de dikkate alınması gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Gebelikte Nasıl Beslenmeli?

Tüp mide ameliyatının sonuçlarının kalıcı olması için beslenme çok önemlidir. Midenin genişleyebilen bir organ olması, diyete önem verilmemesi durumunda kiloların yeniden alınması riskini ortaya çıkarır. Buna karşın hamilelikte beslenmeye ekstra bir önem verilmesi gerektiği de bir gerçektir.

Hamilelik döneminde anne adayların daha fazla kalori aldığı bilinmektedir. Ancak obezitenin geri dönme riskine karşı adayların dikkatli olması çok önemlidir. Bu süreçte anne adaylarının beslenirken şunlara dikkat etmesi yararlı olacaktır:

  • Yiyeceklerin çok iyi çiğneyerek yutma
  • Porsiyonların küçük olması
  • Öğünler arasındaki sürenin kısa olması
  • Yağlı yiyecekler, hazır gıdalar ve kızartmalardan uzak durulması
  • Yüksek kalorili ve sağlık besinlerden kaçınılması
  • Protein, meyve ve sebze ağırlıklı beslenme

Gebelik döneminde rutin olarak kan değerleri takip edilir. Kan değerlerine göre doktor tarafından vitamin ve mineral takviyesi verilebilir. Bu takviyelerin düzenli olarak kullanılması önemlidir.

Hamilelikten Ne Kadar Süre Sonra Tüp Mide Ameliyatı Olunabilir?

Doğumdan sonraki ilk 6 ayda bebekler, anne sütüne ve anne bakımına çok fazla ihtiyaç duymaktadır. Anne sütüne olan ihtiyaç her ne kadar 2 yaşına kadar çok önemli olsa da, özellikle ilk 6 ay bu önem daha fazladır. Dolayısıyla bu süreçte anne adaylarının tüp mide ameliyatı olmaması önerilir.

Buradaki bir diğer önemli detay ise doğumun nasıl gerçekleştiğidir. Normal doğum sonrasında hastalar daha çabuk toparlansa da, sezaryen sonrasında hastaların toparlanması için daha fazla süreye ihtiyaçları vardır. Bundan dolayı da ilk 6 ayda obezite Ameliyatı yöntemlerinin tercih edilmemesi önemlidir.

Bu noktadaki son kararı uzman hekim verecektir. İlk 6 aydan sonraki süreçte ne zaman bu ameliyatın olunmasının uygun olduğu konusunda uzman cerrah, detaylı bilgilendirme yapacaktır.

Hamilelik Verilen Kiloların Alınmasına Neden Olur Mu?

Tüp mide ameliyatından sonra hastalar çok hızlı bir şekilde kilo vermektedir. Sadece ilk ay dahi 10 kg veren hastalar bulunmaktadır. Ameliyattan sonraki ilk 1 yılda yaşanan kilo kaybı ise 40-60 kg seviyesindedir.

Hamilelik, anne adaylarının hızlı bir şekilde kilo almasına neden olabilir. Birçok kadının bu süreçte kilo aldığı, bilinen bir gerçektir. Söz konusu durum tüp mide ameliyatı olanlar için de geçerlidir. Ancak uzman bir diyetisyen eşliğinde, bu süreç kilo almadan atlatılabilir. Böylece tüp mide ameliyatının sonuçlarının kalıcılığı, gebelikte de devam eder.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?