Tüp Mide Ameliyatının Maliyeti ve Sigorta Kapsamı

Tüp Mide Ameliyatının Maliyeti ve Sigorta Kapsamı

Tüp Mide Ameliyatının Maliyeti ve Sigorta Kapsamı

Tüp mide Ameliyatı maliyeti ve sigorta kapsamı, bu ameliyatı olmayı düşünenler açısından çok önemlidir. Obezite Ameliyatı, hastaların yaşamlarını direkt olarak değiştiren prosedürlerdir. Ancak bu prosedürlerin maliyetleri ve sigorta kapsamında olma durumlarına dair bilinmeyen hususlar bulunmaktadır.

Tüp mide ameliyatı, aynı zamanda mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen bir prosedürdür. Bu operasyonda midenin yaklaşık olarak %80’lik kısmı alınmakta ve hastaların daha az yemeleri sağlanmaktadır. Üstelik mide küçük olduğu için hastalar daha az gıda ile doygunluk hissine ulaşmaktadır. Yani kilo verme ve diyet yapma süreci çok daha rahat olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatı

Tüp mide ameliyatı fiyatı, hastanın genel durumuna ve ameliyat ile sonraki sürece bağlı olarak farklılık gösterir. Ameliyatın hangi yöntemle yapıldığı, hastaların kaç gün hastanede kaldığı, ameliyat sonrasında hangi tıbbi desteklerin verildiği gibi hususlar, fiyatları etkilemektedir.

Maliyetlere etki eden çok sayıda unsur olduğu için bu noktada net bilgiler vermek çok zordur. Kliniklerde de fiyat konusundaki bilgi, yapılacak konsültasyon sonrasında belli olmaktadır.

Maliyeti yüksek gibi görünmesine karşın etkileri dikkate alındığında, maliyetini fazlasıyla karşıladığı görülür. Obezitenin giderilmesi, obezite kaynaklı sağlık risklerinin ortadan kaybolması, özgüven artışı, psikolojik sorunların aşılması gibi çok farklı olumlu etkileri bulunmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Devlet Hastanelerinde Yapılır Mı?

Tüp mide ameliyatı denildiğinde akla ilk olarak özel hastaneler ve klinikler gelir. Ancak devlet hastanelerinde de söz konusu ameliyatlar yapılmaktadır. Tamamında olmasa dahi gerekli bölümlerin ve uzmanların bulunduğu devlet hastanelerinde söz konusu operasyonun yapıldığı bilinmektedir.

Her ne kadar devlet hastanelerinde böyle bir imkan olsa da, bu imkandan yararlanmak için bazı şartların sağlanması istenmektedir. Esasında ameliyat için gereken şartlar, özel hastanelerde de aranmaktadır. Fakat devlet hastanelerinde ilgili şartların daha fazla olduğunu söylemek yanlış olmaz. İşte bu şartlar:

  • Hastaların 18 yaşını doldurmaları
  • Beden kitle indeksinin 40 ve üzerinde olması
  • Beden kitle indeksi 35 ile 40 arasında olmasına karşın, obezite kaynaklı hipertansiyon veya tip 2 diyabet gibi sorunların bulunması
  • Son 2 yıl içerisinde bir diyetisyen ile kilo verme programı oluşturulmuş ve uygulanmış olması
  • Bu ameliyatın hasta sağlığı için gerekli olan hekim onayı

Buradaki şartların sağlanması durumunda, ilgili ameliyatlar devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Ancak şartların tamamının resmi olarak belgelendirilmesi gerekir.

Devlet hastaneleri, obezite Ameliyatıne son çare olarak bakmaktadır. Bundan önce hastaların mutlaka diyet ve egzersizle zayıflamaya çalışmasını istemektedir. Ancak bunu resmi olarak belgelemek ve tüp mide ameliyatı başvurusunda sunmak gerekir.

Tüp Mide Ameliyatını Sigorta Karşılar Mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu, tüp mide ameliyatını belirli şartların sağlanması durumunda karşılamaktadır. Bu şartların temelinde, ameliyatın sağlık için gerekli olmasıdır. Bu gereklilik, uzman bir hekim tarafından onaylanmalıdır.

Sigorta, tıpkı devlet hastanelerindeki şartlara benzer hususların sağlanması ister. Bu tedavinin öncelikli seçenek olmadığı, önceliğin diyet ve egzersiz olduğu benimsenmiştir. Dolayısıyla diyet ve egzersiz denemeyenlerin ameliyatları karşılanmamaktadır.

Sigortanın ödeme yapması için beden kitle indeksinin 40 ve üzeri olması gerekir. Bu durum, hastanın hayatının obezite nedeniyle tehlikede olduğunu göstermektedir. Beden kitle indeksi 35 ve üzeri olmasına karşın kilo kaynaklı ciddi rahatsızlıkları olanlar da bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, sadece devlet hastanelerinde veya diğer kamu kuruluşlarında yapılan tüp mide ameliyatını karşılar. Özel hastanelerde yapılanları karşılamamaktadır. Buradaki bakış açısı, devlet hastanelerinde imkan varken, farklı kuruluşların tercih edilmemesine yöneliktir. Farklı tedaviler için de SGK’da bu şekilde bir anlayış bulunmaktadır.

Özel Sağlık Sigortaları Mide Küçültme Ameliyatını Kapsar Mı?

Özel sağlık sigortalarının her türden tedaviyi karşıladığı düşünülür. Ancak bu düşünce tam olarak doğru değildir. Örneğin; özel sağlık sigortalarının büyük bir kısmı direkt olarak tüp mide ameliyatını karşılamaz.

Özel sağlık sigortalarının bu ameliyatı karşılaması için tamamlayıcı sağlık sigortası paketinin de alınması gerekir. Bu paket kapsamında, obezite Ameliyatı için şart aranmamaktadır. Böylece hastalar, istedikleri yerde mide küçültme ameliyatı olabilmektedir. Ancak özel hastanelerde de doktor onayının arandığı unutulmamalıdır.

Tüp mide ameliyatı, sigorta kapsamında olup, devlet hastanelerinde de yapılmaktadır. Ancak sonuçların başarılı ve kalıcı olması için öncelik, deneyimli cerrahlara verilmelidir.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?