Tüp Mide Cerrahisinin Uzun Dönem Sonuçları

Tüp Mide Cerrahisinin Uzun Dönem Sonuçları

Tüp Mide Cerrahisinin Uzun Dönem Sonuçları

Tüp mide cerrahisi, kendi içerisinde kısa ve uzun dönem sonuçları olan bir ameliyattır. Ameliyatın değerlendirilebilmesi için uzun dönem sonuçların dikkate alınması gerekir. Zira kalıcılık ve prosedürün sorunsuzluğu noktasında uzun dönem sonuçlar, daha anlamlı kabul edilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Uzun Dönem Sonuçları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı uzun dönem sonuçları, birkaç ay sonra ortaya çıkabileceği gibi birkaç yıl sonra da ortaya çıkabilmektedir. Bu ameliyatın temel hedefi kilo kaybı ve dolayısıyla obezite tedavisi olduğundan, uzun vadede bu hedefte ne kadar başarılı olduğu çok daha net görünmektedir.

Uzun vadeli sonuçlar, herkeste aynı olmamaktadır. Örneğin; bazı hastalar kilo kaybı noktasında istediklerini bulurken, bazıları ise istediklerini bulamadıkları gibi ameliyattan herhangi bir yarar göremediklerini de ifade etmektedir. Yani uzun vadeli sonuçlar, hastalara göre farklılaşabilmektedir. Prosedürün uzun dönem sonuçları şu şekildedir:

· Kilo Kaybı

Kilo kaybı, bu prosedürün en önemli uzun dönem sonuçlarından biridir. Ameliyattan hemen sonra hastalar hızlı bir şekilde kilo kaybetmeye başlar. Öyle ki, bir ayda 10 kg verenler dahi vardır. Ancak zamanla kilo verme hızı yavaşlar. Talimatlara uyulduğu sürece kilo kaybı devam eder.

Hastalar, ilk 6 ayda 30-40 kg arasında kilo kaybı yaşarlar. Diyet ve egzersize devam edenler ve doktorlarının talimatlarına uyanlar, ortalama 12-18 ayda, fazla kilolarının tamamından kurtulur. Böylece bu kişiler için obezite tarihe karışır.

· Reflü

Reflü, uzun vadeli olumsuz problemlerden biridir. Görülme olasılığı çok yüksek olmasa da, hastaların bir kısmında reflü oluşabilmektedir. Bu rahatsızlık, mide içerisindeki asidin yemek borusuna kaçması ve yemek borusuna zarar vermesi şeklindedir.

Mide asidinin yemek borusuna kaçmasını, özofegal sifnkter isimli kas engellemektedir. Ancak ameliyat nedeniyle bazı hastalarda bu kas zayıflamakta ve görevini tam olarak yerine getirememeye başlamaktadır. Bu kasın zayıflamasının nedeni, ameliyattan sonra benimsenen yanlış yaşam tarzı alışkanlıkları da olabilir.

Reflünün derecesine ve hastalarda oluşturduğu rahatsızlığa göre farklı şekillerde tedavi edilmesi gerekir.

· Yaşam Kalitesi

Prosedürün en önemli uzun vadeli sonuçlarından biri, yaşam kalitesini belirgin olarak artırmasıdır. Kilo kaybı ile birlikte hastaların hareket kabiliyetleri artar, görünümleri düzelir. Bu durum ise özgüvenin artmasına, sosyal yaşama daha fazla dahil olunmasına imkan verir. Bütün bunlar, yaşam kalitesini yukarı çeker.

· Psikolojik Etkiler

Tüp mide cerrahisi uzun dönem sonuçları arasında ameliyatın yol açtığı psikolojik etkiler de vardır. Bu etkiler, bazı hastalarda olumlu iken, bazılarında ise olumsuz olabilmektedir. Psikolojik etkilerin önemli bir kısmı, ilk dönemde yaşanan beslenme problemlerinden kaynaklanmaktadır.

İlk dönemde hastalarda bulantı ve kusma gibi problemler olabilmektedir. Her ne kadar bunlar beslenme şeklinin yanlış olmasından kaynaklansa da, hastaları zorlamaktadır. Bir süre sonra bu zorlanmalar, psikolojik olarak hastaları yıpratmaktadır.

Görünümün düzelmesi ve özgüvenin artması ise olumlu yönlü psikolojik etkiler. Bu olumlu etkiler sayesinde, geçmişte yaşanan psikolojik problemlerin bir kısmı aşılabilmektedir.

· Beslenme Alışkanlıkları

Ameliyattan sonra hastaların beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Hem kilo vermenin devam etmesi hem de midenin küçülmesi nedeniyle böyle bir durum söz konusudur. Porsiyonların küçülmesi, geçmişe göre daha az yemek yenmesi türünden durumlar, beslenme alışkanlıklarında ciddi değişimler demektir.

Bu değişimler, bazı hastalarda sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Sadece beslenme alışkanlıkları nedeniyle psikolojik problem yaşayanlar dahi vardır. Bundan dolayı prosedürden önce hastaların psikolojik olarak bu ameliyata hazır olup olmadıklarına bakılmaktadır.

· Cerrahi Riskler

Cerrahi riskler, tüp mide ameliyatı uzun dönem sonuçları arasında önemli bir yer tutar. Farklı riskler olsa da, stapler hattı kaçakları, bu noktadaki en önemli risk olarak kabul edilebilir. Bu risk, günümüzdeki tıbbi teknoloji sayesinde düşük seviyelere gelse de, halen görülebilmektedir. En önemli belirtileri olan yüksek ateş ve karın ağrısı oluştuğunda direkt olarak doktorla iletişime geçilmelidir.

· Kaybedilen Kilonun Geri Alınması

Prosedürün uzun dönem sonuçlarından biri de kaybedilen kiloların geri alınmasıdır. Diyetlerine ve egzersizlerine dikkat etmeyen hastalar, ilk aylarda kaybettikleri kiloları geri alabilmektedir. Mide, genişleyebilen bir organ olduğundan, diyete uyulmaması nedeniyle genişlemektedir. Dolayısıyla da hastalar, yeniden eski beslenme alışkanlıklarına dönerek, kilo almaktadır.

Tüp mide ameliyatı, obezitenin en önemli tedavilerinden biridir. Uzun vadeli sonuçların olumlu olması ve obezitenin yenilmesi için hastaların talimatlara, diyet ve egzersiz programlarına uyması gerekir.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?