Tüp Mide Ameliyatının Yaşam Tarzı Değişiklikleri Üzerine Etkisi

Tüp Mide Ameliyatının Yaşam Tarzı Değişiklikleri Üzerine Etkisi

Tüp Mide Ameliyatının Yaşam Tarzı Değişiklikleri Üzerine Etkisi

Tüp mide Ameliyatı sonrası yaşam tarzı değişiklikleri yaşanması kaçınılmaz bir durumdur. Ameliyatın en önemli sonuçlarından biri de hastalarda meydana getirmiş olduğu yaşam tarzı değişiklikleridir. Ancak söz konusu değişiklikler, her hastada aynı şekilde olmaz.

Kimler Tüp Mide Ameliyatı İçin Uygundur?

Tüm mide ameliyatı, obezitenin tedavisi için uygulanan en yaygın cerrahi işlemlerden biridir. Bu prosedür sonrasında hastalar sadece 6 aylık süreçte 30-50 kg verebilir. Böylece obeziteden kalıcı olarak kurtulmak mümkün olur.

Bu prosedür kilo verme konusunda çok iyi sonuçlara sahip olmasına karşın herkes için uygun değildir. Söz konusu ameliyat için hastaların taşıması gereken şartlar şu şekildedir:

  • Beden kitle indeksinin 35 ve üzerinde olması
  • Cerrahi işleme engel bir sağlık probleminin olmaması
  • Anestezi almaya engel bir durumun olmaması
  • Ameliyat sonrasında gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapabilecek psikolojik durum

Buradaki şartlardan biri yaşam tarzı değişikliklerine uygun bir psikolojidir. Tüp mide ameliyatı, özellikle ilk zamanlarda zorlayıcı etkilere neden olacaktır. Hastaların bu süreci geçirmeye uygun psikolojisinin olması çok önemlidir.

Prosedürden önce hastalara psikolojik değerlendirme yapılır. Gerek yaşam tarzı değişiklikleri gerekse de diğer süreçlere dair gerekli psikolojiye sahip olmayan hastalar, ameliyata alınmaz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Tüp mide Ameliyatı sonrası hastalar hızlı bir şekilde kilo vermeye başlarlar. Özellikle ilk ayda kilo kaybı çok hızlıdır. Hastalar açısından olumlu olan bu durumun haricinde farklı değişimler de meydana gelir. Yani operasyon tek etkisi kilo verme değildir. Yaşanacak değişiklikler şu şekildedir:

· Beslenme Alışkanlıkları

Ameliyatta midenin %80’inin alınması, beslenme alışkanlıklarında bir dizi değişimin yaşanmasını adeta mecburi kılar. Ameliyattan hemen sonra hastaların sırası ile berrak sıvı, sıvı ve püre diyeti yapması gerekir. Bu süreç toplamda 1 ay veya daha fazla sürer. Söz konusu diyetlerin tamamlanmasından sonra hastalar normal beslenmeye başlar.

Yeni dönemde hastaların porsiyonlarının küçük olması, yüksek kalorili besinlerden uzak durulması gerekir. Ameliyatın sonucu için bunlar çok önemlidir. Ayrıca hazırlanan diyet programına da sadık kalınmalıdır.

Beslenme alışkanlıklarının bir anda değiştirilmesi çok kolay değildir. Bu süreç, bazı hastaları ciddi anlamda zorlamaktadır. Ancak tüp mide ameliyatı sonuçlarının kalıcı olması için çok önemlidir.

Beslenme alışkanlıkları değiştirilmediğinde, hastalar bir süre sonra daha fazla gıda tüketmeye başlar. Tüketilen gıdalar ile mide zamanla genişleyecek ve ameliyatın etkileri ortadan kalkacaktır. Bütün bu süreç ise adeta boşa gitmiş olacaktır. Bundan dolayı beslenme alışkanlıklarını değiştiremeyecek hastalar için bu prosedür uygun değildir.

· Egzersizler

Hastaların yaşamlarındaki bir diğer önemli değişiklik ise egzersizlerdir. Ameliyattan sonra ayağa kalkan hastalar, yürüyüşle egzersize başlar. İlk günlerde hafif tempoda ve kısa süreli olarak yapılan egzersizler, daha sonraki süreçte ise yüksek tempoda ve uzun süreli olarak yapılır.

Ameliyat sonrasında kilo vermek ve ameliyat sonucunun kalıcı olması için egzersiz alışkanlıklarının kazanılması gerekir. Düzenli egzersiz için hastalar spor salonuna gidebilir veya kendilerine hazırlanan egzersiz programını farklı alanlarda uygulayabilir.

Düzenli olarak yapılan egzersizler, kilo vermeyi ciddi anlamda hızlandırır. Egzersiz alışkanlığının kazanılması ise kilo kaybının kalıcı olmasına katkı verir.

· Psikolojik Değişimler

Beslenme ve diğer yaşam tarzı değişiklikleri, bazı hastaları psikolojik açıdan ciddi anlamda yıpratır. Bu süreci çoğu hasta rahat bir şekilde atlatabilirken, bazı hastalar ise ciddi anlamda zorlanır. Zira yeni yemek alışkanlıklarına alışmak, yemek kurulan duygusal bağın bir anda ortadan kaldırılmaya çalışılması, hastaların duygusal boşluğa düşmesine yol açabilir.

Hastaların henüz ameliyattan önce bu süreç için psikolojik destek alması uygun olacaktır. Süreci kolay bir şekilde atlatanlar, psikolojik desteği kısa sürede bırakabilir. Ancak süreçte zorlananlar, bu destek sayesinde sorunları daha rahat aşma imkanı yakalar.

· Sağlık Problemleri

Tüp mide ameliyatı kaynaklı yaşam tarzı değişikliklerinin bir kısmı da sağlıkla ilgilidir. Sağlıkla ilgili olan etkiler genel itibariyle olumludur. Hastalar ameliyattan sonra hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşar ve böylece obeziteden kurtulmuş olur.

Obezitenin ortadan kaybolması ile obezite kaynaklı tip 2 diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkların etkileri de ortadan kaybolacaktır. Hastaların yaşamları daha sağlıklı hale gelecektir. Sağlık problemlerinden kurtulan ve sağlıklarına kavuşan hastaların yaşam kalitesi artacaktır.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'
Whatsapp
💬Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?