Tüp Mide Ameliyatının Diyabet Üzerine Etkileri

Tüp Mide Ameliyatının Diyabet Üzerine Etkileri

Tüp Mide Ameliyatının Diyabet Üzerine Etkileri

Tüp mide Ameliyatı, obezitenin tedavi edilmesi için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Bu prosedürün temel hedefi fazla kilolar ve obezite olsa da, bunun yanında obezite kaynaklı hastalıkları da etkilemektedir. Diyabet de bunlardan biridir.

Diyabet, hastaların yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren ve sürekli ilaç kullanmayı gerektiren bir hastalıktır. Bu hastalığın giderilmesi, hastaların yaşam kalitesini artıracak ve yaşamlarını olumlu etkileyecektir.

Diyabet Nedir?

Sindirilen besinlerin emilimi sürecinde kandaki şekerin, belli bir seviyenin üzerine çıkmaması gerekir. Bunun sağlanması için pankreas tarafından insülin salgılanmakta ve salgılanan insülin ile kan şekeri seviyesi dengelenmektedir.

Bazı kişilerde pankreas, yeterli seviyede insülin üretememekte ve buna bağlı olarak kandaki şekerin seviyesi yükselmektedir. Bazılarında ise pankreas yeterli seviyede insülin üretmesine karşın, vücutta oluşan direnç nedeniyle kan şekeri düşmemektedir. İşte bu tür durumlar nedeniyle kan şekeri yükselmekte ve hastalık ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan hastalık ise diyabet olarak isimlendirilmektedir.

· Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabet, pankreasın yeterli seviyede insülin üretmemesi durumudur. Buradaki problemin temelinde pankreas vardır. Hastalığın ise kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla tip 1 diyabet hastalarının, şeker seviyesini düşürmek için sürekli ilaç kullanması gerekmektedir.

· Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabet, oluşan insülin direnci nedeniyle üretilen insülinin yeteri kadar etkili olmamasıdır. Pankreas sağlıklı bir şekilde çalışması ve yeterli seviyede insülin üretmesine rağmen, kan şekeri düşmez. Bu durum da tip 2 diyabet olarak isimlendirilir.

Tip 2 diyabet hastalarının kan şekerini düşürmek için ilaç kullanması gerekir. Ancak insülin direncinin yok edilmesi durumunda, ilaç kullanmadan şeker seviyesi düzelebilir.

Tüp Mide Ameliyatının Diyabete Etkisi

Tip 2 diyabetin nedeni olan insülin direnci, büyük oranda aşırı kilodan kaynaklı olarak oluşmaktadır. Tip 2 diyabet hastalarının önemli bir kısmının kilolu ve obez olduğu bilinen bir durumdur. Yapılan araştırmalar, bu kişilerde insülin direncinin oluşmasının temel nedenlerinden birinin, bel bölgesindeki yağlanma olduğunu ortaya koymuştur.

Yapılacak olan tüp mide ameliyatı ile hastaların etkili şekilde kilo vermeleri ve zayıflamaları sağlanır. Ameliyattan sonraki süreçte diyet ve egzersize dikkat eden hastaların sadece 6 ay gibi kısa bir sürede 40-50 kg zayıflamaları mümkündür.

Zayıflamanın etkisi ile bel bölgesindeki yağlanma ciddi şekilde azalacaktır. Bu durum ise insülin direnci sorununun ortaya kalkmasına katkı verecektir. Bütün bunlara bağlı olarak da hastalardaki tip 2 diyabet tamamen ortaya kaybolacak ve hastalar, bu önemli hastalıktan kalıcı olarak kurtulacaktır.

İnsülin direncinin ortadan kalkması ile birlikte bu kişilerin kan şekerini kontrol etmek için ilaç kullanması gerekmez. Sağlıklı insanlar gibi yaşamlarına devam edebilirler.

Tüp Mide Ameliyatı ile Tip 2 Diyabet Geçer Mi?

Tip 2 diyabet, insülin direnci kaynaklı bir hastalık olarak ifade edilebilir. Bu hastalığın en önemli nedeni ise aşırı kilodur. Ancak farklı nedenlere bağlı olarak da insülin direnci oluşması söz konusu olabilir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında tip 2 diyabet hastalarında belli bir etki görülecektir. Ancak ameliyat olan herkesteki tip 2 diyabetin iyileşmesi söz konusu değildir. Yapılan araştırmaların bazılarında, ameliyat ile tip 2 diyabeti yenenlerin oranının %60, bazı araştırmalarda ise bu oranın %80 olduğu ifade edilmektedir.

Tüp mide ameliyatı, aşırı kilo kaynaklı olarak oluşan tip 2 diyabetin tedavisine önemli seviyede katkı vermektedir. Ancak hastalığın arkasında farklı bir neden veya unsur varsa, yapılacak olan mide küçültme ameliyatı istenen etkiyi göstermeyecektir.

Şeker Hastaları Tüp Mide Ameliyatı Olabilir Mi?

Şeker hastaları, kanlarındaki şeker seviyesini düşürmek için dışarıdan insülin almak zorundadır. Bunun haricinde farklı ilaçların da kullanılması söz konusu olabilmektedir. Bu kişilerin sağlıklı korumak ve yaşamlarına sorunsuz şekilde devam etmek için diğer insanlara göre ekstra dikkatli olması, kendilerine özen göstermesi gerekir.

Tip 2 diyabet hastalarının tüp mide ameliyatı olması konusunda herhangi bir engel yoktur. Hatta bu hastalıktan kurtulmak için dahi bu cerrahi işlemi yaptıranlar vardır. Fazla kilolardan kaynaklı şeker hastalıklarında bu cerrahi yöntem, son derece etkili sonuçlar vermektedir.

Tüp mide ameliyatı, diyabet üzerine olumlu etkilere sahiptir. Bu olumlu etkilerden yararlanmak için deneyimli bir cerrahın tercih edilmesi gerekmektedir.

"Hayatınızın her anında, sağlığınıza verdiğiniz değer sizi daha güçlü kılar."
5/5 - (1 vote)
'